Denník N

Žiadne pesticídy ani umelé hnojivá, India má vlastný bioštát v srdci Himalájí

Ryžové polia v štáte Sikkim. Foto – Wikipedia
Ryžové polia v štáte Sikkim. Foto – Wikipedia

Vnútrozemský štát Sikkim pestuje plodiny bez pesticídov a umelých hnojív. Z jeho úspechu si berú príklad aj americké štáty. Dnes tak nemá núdzu o turistov, ktorí si v centre Himalájí pochutnávajú na biozelenine.

Medzi Bhutánom a Nepálom leží malý štát. Nazýva sa Sikkim a doteraz ho nevolali inak ako Krajina kvetov. Teraz však získal nový prívlastok, je z neho prvý bioštát Indie.

Sikkim totiž svoju poľnohospodársku pôdu zbavil všetkých pesticídov a hnojív.

„Dosiahol súlad s prírodou, a to je model vývoja, ktorý ju tiež chráni,“ povedal podľa Huffington Post indický premiér Narendra Modi pri svojej prvej návšteve tohto severoindického štátu.

Umelé hnojivá nahradila príroda

Sikkim si takúto radikálnu zmenu mohol dovoliť. Na jeho území sa rozkladá okolo 75-tisíc hektárov ornej pôdy, ktoré sa zmenili podľa Národného programu indickej vlády pre organickú produkciu. Táto forma poľnohospodárstva zakazuje používanie pesticídov, hnojív, geneticky modifikovaných plodín či umelých postupov.

Namiesto toho poľnohospodári používajú prírodné alternatívy, ako sú zelené hnojivá alebo kompost, ktoré pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi rôznymi zložkami ekosystému.

„Zákaz syntetických hnojív a pesticídov na miestnej úrovni vedie k zníženiu používania fosílnych palív a emisií skleníkových plynov,“ uvádza o zákaze stránka venujúca sa ekologickému poľnohospodárstvu štátu Sikkim. „Navyše izolácia prirodzenej pôdy a ekológia štátu zohrávajú dôležitú, aj keď malú úlohu pri zmierňovaní zmien klímy, čo je veľmi významné v krehkom ekosystéme Himalájí.“

Sikkim na jednej z najmenších poľnohospodárskych plôch v Indii pestuje najmä kukuricu, ryžu, korenie kardamóm, mandarínky alebo kivi. A hoci nemá vlakové spojenie s inými štátmi, dokázal uspieť v úlohe, ktorú mu určili pred 13 rokmi.

Vtedy predstavil ministerský predseda Sikkimu Pawan Kumar Chamling plán urobiť zo Sikkimu prvý bioštát Indie. A keď parlament tento návrh schválil, mohlo sa začať s radikálnou zmenou v pestovaní plodín, ktorá okrem iného zakazovala syntetické hnojivá a pesticídy.

Pesticídy otrávili ľudí

India má v ich používaní dlhú tradíciu, čo sa často odrazilo aj na zdraví jej obyvateľov. Napríklad v máji 2011 indický najvyšší súd nariadil zákaz výroby a predaja endosulfátu, smrtiaceho pesticídu, po tom, čo sa u viac ako 150 ľudí v juhoindickom štáte Kerala objavil hydrocefalus, ktorý spôsobuje opuch hlavy či mentálnu retardáciu.

Pred troma rokmi zas zomrelo 23 detí po tom, čo zjedli školský obed, v ktorom boli pesticídy.

O nadmernom používaní týchto látok informovala aj posledná poľnohospodárska správa, podľa ktorej sa v krajine za posledné roky zdvojnásobil počet potravinárskych výrobkov s neprijateľným množstvo chemických látok.

Miestni poľnohospodári v Sikkime však nikdy neboli príliš závislí od chemických látok, používali skôr len umelé hnojivá. Štát im však zakázal používať aj tieto hnojivá, a preto boli poľnohospodári nútení pestovať plodiny ekologickým spôsobom. Pod ich rukami sa tak pôda postupne menila na ekologické farmy.

Tak sa im podarilo zlepšiť kvalitu pôdy, ktorá pridala aj na kvalite samotných plodín, čo sa na nej pestujú. „Aj keď sme malým štátom, pôda našich poľnohospodárov je tiež malá… Organické poľnohospodárstvo je pre nás veľmi vhodné, pretože môžeme poslať naše výrobky na špecializované trhy, a to nielen v Indii, ale aj do zahraničia, a získať tam maximálnu návratnosť pre poľnohospodárov,“ povedal pre Hindu indický minister životného prostredia Brijendra Swaroop.

Sikkim je vzorom aj pre americké štáty

Štát Sikkim tak dnes inšpiruje mnohých. Jeho úspech je tak príkladom pre celú Indiu a jej poľnohospodárov. Medzi obdivovateľmi sú najmä indické štáty ako Kerala alebo Mizoram či americké štáty ako Kalifornia alebo Wisconsin.

Organický štát sa teraz teší veľkej pozornosti a je hlavnou turistickou destináciou domácich aj zahraničných turistov, ktorí si tu môžu pochutnať na čerstvej biozelenine uprostred Himalájí.

„Cestovný ruch v Sikkime určite viac prekvitá vďaka nášmu organickému poľnohospodárstvu,“ cituje Hufftington Post Sureša Lamu, ktorý prevádzkuje ekologické turistické stredisko na východe krajiny. „Robili sme ekologické poľnohospodárstvo počas jedného roka v našom areáli a naši hostia si hneď všimli rozdiel.“

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie