Denník N

Svetová jednotka Świąteková trénovala so zalepenými ústami. Ak sa chcete naučiť dýchať iba nosom, radšej to nerobte

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Kelyn Soong, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Ženská svetová tenisová jednotka Iga Świąteková v uplynulom týždni upútala pozornosť, keď trénovala s ústami prelepenými páskou.

Poľská hráčka počas turnaja v Montreale vysvetľovala, že účelom bolo zlepšiť jej vytrvalosť, keďže je náročnejšie dýchať iba nosom.

„Určite cítiť rozdiel, pretože čokoľvek, čo robíte na kurte, je s páskou na ústach len a len ťažšie,“ povedala Świąteková. „Takže si myslím, že je to spôsob, akým môžem zlepšiť svoju vytrvalosť bez toho, aby som musela dlho behať a robiť počas tréningov extrémne veci,“ dodala.

Świąteková na turnaji postúpila do semifinále, v ktorom nestačila na Američanku Jessicu Pegulovú.

Obľúbenosť cvikov nosového dýchania v uplynulých rokoch narástla, k čomu prispeli videá na TikToku aj úspešné knihy, ako Dych od Jamesa Nestora alebo The Oxygen Advantage (v preklade Kyslíková výhoda, v slovenčine zatiaľ nevyšla – pozn. red.) od Patricka McKeowna, ktoré vyzdvihujú výhody dýchania nosom.

Niektorí vedci sa domnievajú, že dýchanie cez nos môže dokonca zlepšiť športový výkon.

Je však dobrý nápad prelepiť si ústa páskou počas tréningu? Spýtali sme sa na to vedcov a otorinolaryngológov – špecialistov na ušné, nosné a krčné choroby.

Výhody dýchania nosom

Dýchanie cez nos má niekoľko výhod.

„Pomáha nám

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iga Świąteková

Radíme športovcom

Tenis

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie