Denník N

Pracuje na tom, aby na preventívne prehliadky chodilo viac ľudí. Štát by na ne mohol pozývať aj s presným termínom, vraví odborník

Lukáš Sekelský. Foto N – Tomáš Pobuda
Lukáš Sekelský. Foto N – Tomáš Pobuda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Lukáš Sekelský je riaditeľom behaviorálneho a experimentálneho ekonomického tímu rezortu zdravotníctva (beet), ktorý sa podieľa na zavádzaní inovácií a systémových opatrení do zdravotníctva.

Denník N sa s ním rozprával o tom, ako v „beete“ vyvíjajú zápisník zdravia, spúšťajú systém na pomoc vysokoškolákom s duševnými problémami, zavádzajú centrá integrovanej starostlivosti (zdravotné strediská) a ako ministerstvu zdravotníctva počas korony radili v boji so zdravotníckymi dezinformáciami.

„Máme veľmi veľa bariér a štát by sa mal snažiť o to, aby ich odstraňoval a ľuďom zjednodušoval život,“ hovorí Sekelský o zmysle vlastnej práce.

Odborník vraví, že momentálne sme v situácii, že sa robia eurofondové projekty za milióny, ktoré nie sú otestované, a nevedno, aký efekt budú mať na spoločnosť. „Napriek tomu sa zavádzajú celoplošne. V porovnaní s tým je lacné, ak sa projekt najprv odpilotuje a podľa výsledkov sa podporia len overené politiky, či už cez štátny rozpočet, alebo z eurofondov,“ povedal Sekelský o význame testovania a politík založených na dátach.

Čo je zápisník zdravia a na čo slúži?

Začal by som tým, ako tento projekt vznikol. Oslovila nás pani Iveta Kačkovičová, ktorá sa v občianskom združení Rada pre práva dieťaťa venuje deťom rozvedených rodičov, ktorí spolu nekomunikujú. Pripravila vlastný 100-stranový zápisník zdravia a z neho sme vychádzali pri tvorbe nášho zápisníka. Jeho cieľom je, aby rodičia mali prehľad o zdravotnom stave dieťaťa, ktoré je v striedavej starostlivosti – aby vedeli, kedy bolo u lekára a aká zdravotná starostlivosť mu bola poskytnutá.

V akom štádiu je projekt?

Urobili sme pilot (predbežná štúdia malého rozsahu – pozn. red.). Ukázalo sa, že rodičia, ktorí spolu nekomunikovali, nemali o zápisník zdravia záujem, lebo ho brali ako nástroj vzájomného boja.

Naopak, tí, ktorí spolu komunikovali, si ho veľmi pochvaľovali a vraveli, že zápisník je pre nich veľmi užitočný,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behaviorálna ekonómia

Človek

Duševné zdravie

Rozhovory

Zdravotníctvo

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie