Denník N

Na východe si držia od štrajku učiteľov odstup

Osamelý sympatizant pred budovou gymnázia, kde maturoval. foto N- Laco Kerekeš
Osamelý sympatizant pred budovou gymnázia, kde maturoval. foto N- Laco Kerekeš

Pustiť sa do štrajku pre skúsenú učiteľku z košického gymnázia nebolo ľahké, napokon sa ani nezapojila. V minulosti jej za každú účasť akurát pribudli povinnosti navyše.

Štrajk považuje za jednoznačne pozitívnu vec pre učiteľov, pre Slovákov či pre deti, a tak bývalý študent košického gymnázia na Šrobárovej ulici Michal Dečo prišiel pred školu, na ktorej kedysi študoval. Dnes pracuje v IT spoločnosti. Na remeni tašky prehodenej cez plece mal pripnuté logo štrajku učiteľov. Na Hlavnú ulicu v Košiciach sa vybral, aby podporil protestné zhromaždenie, ktoré sa malo konať. Nakoniec z neho nič nebolo.

Na otázku, prečo sa v Košiciach zapojilo do protestu tak málo učiteľov, bývalý študent matematického gymnázia povedal, že počul už aj názor, podľa ktorého štrajk mnohí na východe vnímajú ako záležitosť Bratislavy.

Riaditeľ gymnázia na Šrobárovej ulici na webe oznámil, že vzhľadom na to, že časť pedagógov sa zapojila do štrajku, vyučovanie pre prvý až tretí ročník odpadá a bude prebiehať len pre 4. ročník podľa špeciálneho rozvrhu. Keď sme sa chceli riaditeľa Slavomíra Harabina opýtať na situáciu v škole, odkázal po vrátničke, že k štrajku nepovie nič. Keď o chvíľu odchádzal zo školy, odmietol odpovedať s odôvodnením, že sa ponáhľa na dôležité stretnutie.

Video: Dav na námestí v Bratislave: My vydržíme
autor: Martina Pažitková

Do štrajku sa nezapojila jedna z učiteliek gymnázia Ľubomíra Dvorská, hoci dlho zvažovala všetky alternatívy. „Poviem vám, ako to bolo v minulosti.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Protesty učiteľov

Teraz najčítanejšie