Denník N

Prečo polícia Gašpara zadržala a kukláči mu vošli do domu? Prečo vyšetrovateľ navrhol väzbu? Otázky a odpovede k akcii Ezechiel 7

Foto - N a TASR
Foto – N a TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minulý týždeň v piatok nadránom, okolo štvrtej hodiny, zadržala Národná kriminálna agentúra policajného exprezidenta Tibora Gašpara. Obvinila ho aj s bývalým vyšetrovateľom finančnej jednotky NAKA Romanom Stahlom. Tretím obvineným je nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, ktorý bol v čase akcie na dovolenke. Začiatkom tohto týždňa by mal prísť na Slovensko a vypovedať.

Na zadržanie Gašpara okamžite reagoval predseda Smeru Robert Fico. Policajný exprezident kandiduje za jeho stranu z deviateho miesta. Fico hovorí o útoku na opozíciu a využíva policajnú akciu na kritiku prezidentky, premiéra aj Štefana Hamrana.

Spísali sme otázky a odpovede k akcii Ezechiel 7.

Prečo Gašparovi obvinenie nedoručili, ale prišli ho zadržať? 

Áno, bežný postup polície je, že obvinenému uznesenie doručí a predvolá ho na výsluch. No v prípadoch, ak je podozrenie, že obvinený by sa mohol začať vyhýbať trestnému konaniu, utiecť alebo ovplyvňovať svedkov – teda že pri ňom existujú podozrenia na väzobné konanie –, rozhodne sa vyšetrovateľ zadržať podozrivého. Stalo sa tak aj v tomto prípade napriek tomu, že Tibor Gašpar po prepustení verejne deklaroval, že ak by ho predvolali, tak by prišiel. „Nebolo vôbec nutné, aby tam prišli tak, ako tam prišli,“ reagoval Gašpar v nedeľu na tlačovej besede Smeru.

NAKA ho prišla zadržať v piatok po štvrtej ráno. Policajný prezident Štefan Hamran pred novinármi vysvetlil, že pôvodná akcia bola naplánovaná na siedmu ráno. Okrem Gašpara sa NAKA pripravoval aj na zadržanie spoluobvineného Romana Stahla. Ten však o štvrtej ráno opustil dom a chcel odísť do práce. To bol dôvod, prečo náhle musela zasiahnuť polícia aj u Gašpara doma.

Boli pri akcii nasadení aj kukláči? 

Príslušníci špecializovaných jednotiek sú pri takýchto akciách vždy. Bývalý policajný prezident Gašpar sa na ich prítomnosť v nedeľu sťažoval pred novinármi. Vysvetľoval, že v lete v dome často prespávajú jeho vnučky. „Nechcem si predstaviť, že by tam stretli troch čiernych chlapov so samopalmi a kuklami. Z akého dôvodu, pýtam sa.“

Hamran vysvetlil, že kukláči chodia na podobné akcie vždy, pre prípad, že by museli zasiahnuť.

V piatok vstúpili podľa Hamrana do Gašparovho domu až po tom, ako politik Smeru

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Smer

Tibor Gašpar

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie