Denník N

Týždeň v zdraví: Ako môžu smart zariadenia podporovať zdravie? Poznáte zdravé návyky predlžujúce život? Trápia vás suché oči?

Ilustračné foto - Unsplash
Ilustračné foto – Unsplash

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa dočítate:

  • akým spôsobom môžu pomáhať nositeľné smart zariadenia prevencii a podpore zdravia,
  • ktorých osem jednoduchých návykov dokáže predĺžiť život o viac než 20 rokov,
  • prečo máme v lete častejšie suché oči a čo s tým.

Nosíte smart hodinky? Majú aj iné benefity ako pohodlné zdvíhanie hovoru

Konzervatívne nastavení ľudia majú k smart vychytávkam, ktoré by nám mali uľahčovať každodenné fungovanie, rešpekt a často aj dešpekt, vyplývajúci najmä z neznalosti. Je to prirodzené a nedeje sa to len vo vyšších vekových kategóriách. Poďme sa prizrieť tomu, ako nám môžu smart nositeľné zariadenia pomáhať s kontrolou nášho zdravia.

Pomôžte nám zistiť, či a ako takéto zariadenia využívate vy. Zapojte sa do krátkeho prieskumu, ktorý je súčasťou výskumu v tejto oblasti.

Internet vecí (IoT) nie je slepá ulička technického vývoja, naopak, výskum a aj praktické funkčné riešenia určené pre bežný život bežných ľudí dnes nerealizujú a neprinášajú na trh len technickí giganti. Smart zariadenia, hodinky, náramky, prstene sú už bežnou a dostupnou súčasťou nášho života a čoraz viac sa uplatňujú aj v oblasti zdravotnej starostlivosti.

IoT a smart zariadenia sú v zdravotníctve okrem iného dôležitými funkčnými článkami prechodu z reaktívnej na prediktívnu medicínu, najmä v súvislosti s chronickými ochoreniami. Keďže chronickí pacienti sú len do istej miery schopní proaktívne zvládať svoj zdravotný stav a držať krok s plánom starostlivosti, hrozí tak riziko, že s vyššou pravdepodobnosťou navštívia pohotovosť, a je aj pravdepodobnejšie, že budú potrebovať dlhodobú lekársku starostlivosť.

Výhody nositeľných smart zariadení sú v týchto prípadoch nesporné a aj početné. Lekári s ich pomocou dokážu monitorovať svojich chronických pacientov na diaľku v reálnom čase. A na základe získaných dát im poskytovať cielenú, operatívnejšiu a zároveň komplexnejšiu a v konečnom dôsledku kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.

Jedna zo štúdií Americkej spoločnosti klinickej onkológie (ASCO) venovaných IoT bola zameraná na pacientov s rakovinou. Skupina, ktorá používala smart manžetu krvného tlaku a aplikáciu na sledovanie ďalších príznakov, vykazovala menej závažných symptómov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie