Denník N

Malé strany odstúpiť z volieb neplánujú. Väčšie ich na to zatiaľ nevyzývajú

Lídri Modrých a Mosta-Híd, Mikuláš Dzurinda a László Sólymos. Foto - TASR
Lídri Modrých a Mosta-Híd, Mikuláš Dzurinda a László Sólymos. Foto – TASR

Mikuláš Dzurinda odmieta príklad z roku 2002, keď z volieb odstúpila Demokratická strana a podporila jeho stranu. Pripomína, že médiá vtedy na DS netlačili.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Lídri stredopravých strán s preferenciami pod 5 percent, teda Demokratov, Modrých a Mosta-Híd a Maďarského fóra, v posledných dňoch začínajú čeliť čoraz väčšiemu tlaku, nech v záujme toho, aby vo voľbách neprepadli hlasy prozápadných voličov, z kampane odstúpili.

Doteraz odpovedali viac-menej jednotne: že o tom neuvažujú. Náznak iného rozmýšľania priniesol rozhovor SME s europoslankyňou Luciou Ďuriš Nicholsonovou, ktorá pôvodne zakladala vlastnú stranu Jablko, no do volieb kandiduje zo 150. miesta kandidátky strany Demokrati.

„Ak sa preferencie Demokratov nebudú hýbať smerom hore, postavíme sa k tomu čelom. Nikto z tých subjektov, ktoré nebudú mať istotu, že prejdú cez päť percent, by nemal riskovať, že tieto hlasy prepadnú,“ povedala.

Ďuriš Nicholsonová hovorila za seba, respektíve ďalších štyroch ľudí z pripravovanej strany Jablko, ktorí sú na kandidátke Demokratov. No pridala aj termín, dokedy podľa nej treba takéto rozhodnutie urobiť; tým je 10. september. Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra.

V doterajšej debate o prípadnom odstúpení strán sa novinári obracajú najmä na menšie strany. No ako to vidia tie, ktoré sa v prieskumoch umiestňujú nad piatimi percentami? Nezvažujú výzvu pre politikov z iných strán? Alebo ešte inak – neprišli za nimi s nejakou ponukou?

Prekvapivá výzva na odstúpenie

Paradoxne, ako prvý sa na predstaviteľov strán s nižšou podporou obrátil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Demokrati

KDH

Maďarská aliancia

Modrí, Most-Híd

Progresívne Slovensko

SaS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie