Denník N

Ak chcete dobre spať, do vážnych rozhovorov sa s partnerom pred spánkom nepúšťajte, radí psychologička

Foto – Pixabay/Pexels
Foto – Pixabay/Pexels

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Príčinou narastajúcich problémov so spánkom môže byť aj duševná nepohoda a stres. „Rovnako ako pri iných typoch ťažkostí s duševným zdravím stúpa aj prevalencia problémov so spánkom,“ hovorí psychologička a psychoterapeutka Jana Ashford z bratislavského ALMA Centra.

Hoci si štatistiky toho, aké percento pacientov má problémy so spánkom, nerobia, odborníčka hovorí, že ide o značné množstvo. „Keď si napríklad zoberieme, že viac ako 80 percent ľudí s posttraumatickou stresovou poruchou či depresiou má problémy so spánkom, tak tie čísla budú naozaj vysoké,” vysvetľuje.

Počet ľudí, ktorí majú problémy so spánkom, u nás veľmi prudko narástol počas pandémie covidu a pri určitej časti ľudí pretrvávajú aj naďalej.

Ashford zdôrazňuje, že spánok je u dospelých jediným problémom iba málokedy. „Často je to len jeden z viacerých prejavov nejakých ťažkostí. Ako jediný problém sa spánok častejšie objavuje u detí.“

Problematické zaspávanie

Pacienti podľa odborníčky najčastejšie hovoria o problémoch so zaspávaním. „Človek zaspáva dlho, rozmýšľa nad rôznymi vecami, často nepríjemnými, robí si starosti, prehráva si veci z dňa či z minulosti, prípadne rozmýšľa nad niečím, čo ho čaká,“ vraví Ashford.

„Môže byť aj nervózny z toho, že nevie zaspať a bude na druhý deň unavený, prípadne sa zobudí v noci alebo nadránom a už nevie zaspať,“ dopĺňa.

Ťažkosti môžu spôsobovať aj nočné mory, ktoré narúšajú spánok a v extrémnych prípadoch vedú až k strachu zo spánku.

Problémy so spánkom majú v značne vyššej miere ľudia, ktorí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Vzťahy

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie