Fico ide nebezpečnou cestou a je smutné, že Budapešť ho v tom podporuje, vraví bývalý maďarský minister

Podľa bývalého maďarského ministra zahraničných vecí Gézu Jeszenszkého je smutné, že maďarská vláda podporuje predsedu Smeru Roberta Fica.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Už len do konca týždňa môžete podporiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]
Cez víkend došlo k menšej potýčke medzi maďarským rezortom zahraničia a viacerými slovenskými politikmi. Po tom, čo Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala bývalého policajného prezidenta a kandidáta Smeru vo voľbách Tibora Gašpara a obvinila ho z korupcie, ozval sa minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó. Vyhlásil, že „na celom svete prebieha prenasledovanie politikov, ktorí oponujú medzinárodnému liberálnemu mainstreamu a ktorí odvážne zastupujú národné záujmy“.
Okrem Gašpara tam zaradil procesy s Donaldom Trumpom či lídrom bosnianskych Srbov Miloradom Dodikom.
Vyjadrenie Szijjártóa kritizovalo viacero slovenských politikov, medzi inými bývalý premiér Mikuláš Dzurinda, líder kandidátky Modrí, Most-Híd, predseda strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka, bývalý premiér a predseda Demokratov Eduard Heger, Július Jakab z OĽaNO, ako aj kandidát Hlasu Kamil Šaško a kandidát SaS Ladislav Kuna.
Naopak, Robert Fico počas svojej tlačovky v nedeľu slová Szijjártóa ocenil.
Na kritiku zo slovenskej strany reagoval v nedeľu štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer. Podľa Menczera sa rezort nezaoberá vnútornými záležitosťami iných štátov, ale tým, čo bije do očí, pretože zadržanie Gašpara 48 dní pred voľbami „nemôže byť náhoda“. Menczer pri tom použil