Denník N

Expertka na katastrofy: Ste pripravení kedykoľvek odísť z domu? Kľúčová je nabíjačka na telefón

Lucy Easthope. Foto - archív L. E.
Lucy Easthope. Foto – archív L. E.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Sú mnohé knihy, v ktorých vám odborník porozpráva o svojej profesii veci, ktoré ste nevedeli. Kniha Lucy Easthopeovej Až sa usadí prach (tento mesiac ju vydáva N press) je zvláštna tým, že ste doteraz pravdepodobne nevedeli ani to, že jej profesia existuje.

Easthope je expertkou na katastrofy, ktorá pomáhala riešiť následky cunami v juhovýchodnej Ázii, teroristických útokov v Londýne aj havárie vo Fukušime. Jej práca sa začína vtedy, keď z miesta nešťastia odíde polícia a hasiči a treba sa postarať o telá, pozostalých a celé traumatizované komunity.

Budovala márnicu pre britských vojakov zabitých v Iraku a triedila ich osobné veci. Po útokoch 11. septembra 2001 v New Yorku nakupovala plechy na pečenie, ktoré sa používali na odkladanie malých častí tiel.

Po teroristických útokoch v Londýne v roku 2005 vedela, že na miesto výbuchu musí hneď zavolať aj sokoliarov, aby odplašili holuby – inak holuby začnú roznášať úlomky kostí a tie budú záchranári potom mesiace zbierať po hniezdach a odkvapoch, ako to bolo v New Yorku.

Možno si hovoríte, že bez týchto informácií ste sa doteraz v živote zaobišli a možno vám bez nich aj v budúcnosti bude lepšie. Odložiť pre ne knihu by však bola chyba, pretože v skutočnosti je to dojímavé a osobné rozprávanie o tom, čo všetko ľudia aj v najhorších životných situáciách dokážu a ako si možno aj tvárou v tvár katastrofám uchovať nádej.

Aké riziká, na ktoré profesionál neustále myslí, zvyknú ľudia v bežnom živote najviac podceňovať?

Nemyslím, že by sa ľudia mali v bežnom živote strachovať viac, ako sa strachujú už teraz, a myslieť na riziká, na ktoré myslíme my experti. Pri písaní knihy som mala veľkú obavu, aby v nikom nevyvolala strach či úzkosť. Na druhej strane dokumentárne filmy o zločine, prežití či extrémnom počasí sú populárne asi aj preto, že ľudia chcú mať pocit kontroly nad tým, ako sú na také udalosti pripravení.

Keď sme v Británii robili nový zoznam rizík, mnoho ľudí bolo prekvapených, aké blízke mnohé hrozby sú. Ľudia majú tendenciu predstavovať si hi-tech riziká a katastrofy ako z Jamesa Bonda, ale tie, ktoré vás budú najviac bolieť, sú tie, ktoré sa odohrajú veľmi blízko vášho domu. Napríklad keď nebudete mať elektrický prúd alebo vás nemocnica nebude schopná prijať, alebo nebude nejaký čas fungovať bankový systém.

Strednej triede sa žije veľmi pokojne a pohodlne a zvykli sme si, že niektoré služby budú vždy dostupné, čo sa však môže rýchlo zmeniť.

Ako sa môžem na najbežnejšie riziká pripraviť?

Prvá vec, ktorá je dôležitá, je, aby ste sa v rámci domácnosti alebo komunity v dome porozprávali o tom, čo budete robiť, ak sa čokoľvek stane, napríklad ak vypadne prúd alebo ak sa ktokoľvek nebude môcť vrátiť do domu. Povedzme viete si navzájom zavolať, pamätáte si svoje telefónne čísla, keby ste nemali prístup k svojmu telefónu? Ja som ten typ čudnej kamarátky, ktorá občas ostatných skúša, či si nejaké číslo pamätajú.

Moja internetová prezývka je LucyGoBag, teda niečo ako Lucy s núdzovou taškou, čo je sčasti kontroverzná myšlienka – či máte žiť pripravení na to, že kedykoľvek odídete z domu. Ale naozaj mám doma vždy núdzovú tašku s vecami, ktoré by som mohla potrebovať. Kľúčová je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Knihy

Rozhovory

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie