Denník N

Učitelia chcú vydržať aspoň do konca týždňa, minister im nič neponúka

Protest učiteľov pred voľbami. Foto N – Tomáš Benedikovič
Protest učiteľov pred voľbami. Foto N – Tomáš Benedikovič

Štrajk učiteľov nemá byť podľa jeho iniciátorov jednodňovým protestom. V pondelok sa doň zapojilo menej ako desať percent učiteľov.

Štrajk učiteľov by mal v ďalších dňoch prebiehať pokojnejšie ako v pondelok, keď sa na námestí SNP v Bratislave zišlo zhruba 2500 ľudí. Z hlavného mesta Slovenska by sa akcie a zhromaždenia mali presunúť do regiónov, kde by sa mali stretávať učitelia navzájom aj s verejnosťou.

V utorok bude stretnutie učiteľov pri káve v Bratislave. Stretávať by sa učitelia mali aj s rodičmi, a to nielen v hlavnom meste, ale aj v Nitre.

Zhromaždenie by malo byť až v stredu v Leviciach.

„Veľké zhromaždenia, ako dnes, v najbližších dňoch nebudú. Prišli by sme o zdravie v tomto počasí,“ povedal jeden z iniciátorov štrajku Branislav Kočan.

Vyše dve tisícky učiteľov z námestí: My vydržíme!
Autorka: Martina Pažitková

Ak sa zlepší počasie, plánujú aj výstupy na Urpín, Devín či Zobor. Okrem stretnutí chcú chodiť aj do škôl a propagovať štrajk.

Je však otázne, koľko učiteľov sa do plánovaných akcií zapojí a dokedy budú trvať. Iniciátori hovoria, že vydržia aspoň do piatku.

Počas posledného veľkého štrajku v roku 2012, do ktorého sa zapojilo niekoľko desiatok tisícov ľudí, počty postupne klesali. Štrajk vtedy vydržal tri dni.

Školy, ktoré sa do štrajku zapájajú, už od utorka pripravujú aj akcie pre deti, ktoré nemajú rodičia kam dať. Napríklad, ak mali v pondelok riaditeľské voľno, v utorok otvoria aspoň školský klub.

Organizátori nevedia povedať za všetky školy informácie, ako to bude. S rodičmi komunikujú jednotlivé školy.

Minister: Menej ako tri percentá

Minister školstva Juraj Draxler štrajkujúcim odkázal, že nič nedosiahnu. Podľa jeho počtov sa do štrajku zapojilo takmer 7000 učiteľov z 89-tisíc. Zavretých bolo pre štrajk podľa neho menej ako 150 škôl, teda menej ako tri percentá.

Kočan tieto Draxlerove čísla spochybňuje a hovorí, že nemusia byť správne. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Protesty učiteľov

Teraz najčítanejšie