Denník N

Ľudovít Kaník: Kto si myslel, že Dzurinda nebude líder, nepozná ho

Ľudovít Kaník. Foto - TASR
Ľudovít Kaník. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ľudovít Kaník (57) je bývalý minister práce a poslanec. Angažoval sa v ODS, Demokratickej strane, SDKÚ a nakoniec v strane Demokrati Slovenska. V rozhovore hovorí:

  • o tom, ako a prečo jeho DS v roku 2002 odstúpila z volieb;
  • či by mali malé strany urobiť podobný krok aj teraz;
  • čo vraví na Dzurindov projekt Modrí a či dostal ponuku aj on;
  • ale aj prečo by zvažoval voľbu Progresívneho Slovenska.

Mladším čitateľom pripomeniem, že ste boli ministrom v druhej vláde Mikuláša Dzurindu do roku 2005, poslancom do volieb v roku 2016; odvtedy v politike nie ste…

Áno, tie letopočty sú asi správne. Ja to takto v pamäti nemám.

Čomu sa dnes venujete?

Práci, ktorej som sa venoval aj popri politike. Hlavná činnosť je realitná kancelária, ktorú máme v Bratislave. Zakladali sme ju v rokoch 1991 či 1992, je jedna z najstarších na Slovensku. V Banskej Štiavnici máme hotel a reštaurácie, okrem toho sa venujem aj verejným aktivitám v oblasti cestovného ruchu, som podpredsedom Oblastnej organizácie cestovného ruchu v Banskej Štiavnici.

Politika vám nechýba?

Politika – keď chcete – pozitívne mení veci. Keď v politike nie ste a vidíte niečo, o čom máte pocit, že by ste vedeli zmeniť, tak vtedy vám chýba. Veľa vecí by sa dalo urobiť lepšie, ako je dnes, ale, žiaľbohu, politici sú tí, ktorí tu teraz sú, a robia to tak, ako to robia.

Video: Rozhovor s Ľudovítom Kaníkom
(autori: Michaela Barcíková, Dušan Mikušovič)

Málokto si už spomenie, ale prvýkrát ste kandidovali v roku 1992, teda ešte za federácie, za slovenskú pobočku Občiansko-demokratickej strany, ktorá v Česku stále existuje a dnes má po rokoch opäť premiéra. Chýba tu taká tradičná pravicová strana?

Určite áno. Na Slovensku chýbajú politické strany v pravom slova zmysle. To, čo tu máme dnes, ťažko nazvať politickými stranami. Sú to eseročky či kluby. Síce sa volajú „politické strany“, ale z hľadiska štruktúr a napĺňania úlohy v parlamentnej demokracii sa míňajú svojmu poslaniu.

To je veľká chyba a jeden z kľúčových dôvodov, prečo sa to na Slovensku v politike zle vyvíja. Prečo sme nespokojní s vládou, prečo vláda nevie vládnuť, prečo je tu chaos a zmätok. Je to preto, že nám chýba základný kameň parlamentnej demokracie, štandardne vybudované politické strany. Pravicové, stredové aj ľavicové.

Niekto by možno povedal, že strany ako SaS a OĽaNO nahradili klasické pravicové strany, ktorých ste boli súčasťou aj vy. Nie je aj vašou zodpovednosťou, že vás nakoniec prečíslili a prebrali vašich voličov?

Je pravda, že tieto strany nahradili štandardné politické strany, to je to nešťastie súčasnosti. Došlo k

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Demokrati

Modrí, Most-Híd

Progresívne Slovensko

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie