Denník N

Vegetariánstvo má zelenú, vegánstvo oranžovú, detox červenú. Pozrite si semafor diét podľa Milana Sedliaka

Ilustračné foto - Unsplash
Ilustračné foto – Unsplash

O stravovaní už toho vieme toľko, že si informácie nie vždy dokážeme správne interpretovať. Ktoré diéty zaberajú? A zaberajú vôbec nejaké?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tento text je súčasťou knihy Telo v 21. storočí: Návod na lepší život v prebytku, ktorú si môžete kúpiť v obchode Denníka N. Docenta Milana Sedliaka nájdete aj na Instagrame.

Semafor diét

  • vegetariánstvo, vegánstvo, paleo, frutariánstvo, detoxikačné diéty, šťavové diéty, diéty obsahujúce len určitý typ jedla, bezlepková, bezlaktózová, nízkosacharidová, ketodiéta, diéta založená na náboženstve

Vegetariánstvo

Čo to je: Vylúčenie mäsa zo stravy.

Docentov verdikt: Zelená. Ak sa pravidelne konzumujú mliečne výrobky a/alebo vajcia, plne to podporujem. Vtedy človek prijíma aj bielkoviny živočíšneho pôvodu, takže riziko nedostatku niektorej z dvadsiatich aminokyselín je zanedbateľné. Takáto lakto-ovo–vegetariánska diéta je v niektorých krajinách akceptovaná ako bezpečná aj pre deti. Problematická môže byť pre športovcov, hlavne v rýchlostno-silových disciplínach. Len mäso totiž obsahuje látky ako kreatín a karnozín, ktorých vysoké hodnoty v svale pomáhajú v týchto športových odvetviach zvýšiť výkon. Vegetariáni (a, samozrejme, aj vegáni) majú obsah kreatínu a karnozínu významne nižší. Ženy vegetariánky sú z tohto pohľadu na tom horšie ako muži vegetariáni.⁷ V takýchto prípadoch sa odporúča prijať kreatín a karnozín (aj vo forme beta alanínu) ako výživový doplnok. Z vlastnej praxe však viem, že nie vždy je to efektívne. Mal som prípad futbalistu, ktorý sa sám rozhodol opäť konzumovať mäso a jeho výkonnosť a schopnosť regenerácie sa zlepšili.

Vegánstvo

Čo to je: Vylúčenie všetkých živočíšnych výrobkov zo stravy.

Docentov verdikt: Oranžová. Deťom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rozhovory

Telo v 21. storočí

Šport a pohyb, Veda

Teraz najčítanejšie