Denník N

Väčšina šoférov nemá dôvod tadiaľ prechádzať, reaguje magistrát Bratislavy na zápchy na Vajanského nábreží

Foto - Magistrát hl. m. SR Bratislavy
Foto – Magistrát hl. m. SR Bratislavy

AKTUALIZOVANÉ o vyjadrenia hlavného mesta o informovaní šoférov o obchádzkových trasách.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na Vajanského a Rázusovom nábreží sa minulý týždeň začali tvoriť zápchy. Bratislava tu začala minulý týždeň s rekonštrukciou dvoch pruhov na frekventovanej štvorprúdovej ceste. Účelom obnovy však nie je zlepšenie vozovky pre vozidlá, ale premena vonkajších pruhov na oddelené cyklotrasy v oboch smeroch, ktoré povedú od Mostu SNP až po odbočku z Dostojevského radu na Pribinovu ulicu.

Aktuálna situácia je momentálne takmer totožná so stavom, ktorý nastane po dokončení projektu. Práce by mali byť podľa magistrátu hotové začiatkom septembra.

Kapacita cesty pre osobné automobily sa znížila o polovicu a na mieste sa v podstate okamžite začali tvoriť kolóny áut. Zhruba týždeň po začiatku prác primátor Matúš Vallo na Facebooku reagoval na sťažnosti šoférov: Budú si musieť zvyknúť a prispôsobiť sa. Problémom totiž podľa údajov hlavného mesta nie sú vlastnosti vozovky, ale návyky šoférov.

„Projekt bude mať bez pochýb dosah na automobilovú dopravu na nábreží, pri zmene návykov časti vodičov a vodičiek sa môžeme vyhnúť zásadnejším komplikáciám,“ hovorí Vallo. „Je dôležité pripraviť sa na zmenu návykov ešte skôr, ako pocítime návrat plnej intenzity premávky spojenej so začiatkom školského roka,“ upozorňuje.

Zdroj – magistrát hl. m. Bratislava

Väčšina šoférov tadiaľ iba prechádza

Dáta z mája 2023 podľa Valla ukazujú, že v poobedňajšej aj v rannej špičke prechádza v smere od Šafárikovho námestia na Most SNP približne 1600 vozidiel za hodinu. V opačnom smere od Mosta SNP na Šafárikovo námestie je to približne 1100 vozidiel za hodinu.

Až 70 percent

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Doprava v Bratislave

Matúš Vallo

Slovensko

Teraz najčítanejšie