Denník N

Kto sú hlavné postavy vojny v polícii a prečo vznikla? Otázky a odpovede

NAKA pri zásahu v Žiline. Foto - Facebook Polície SR
NAKA pri zásahu v Žiline. Foto – Facebook Polície SR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Štvrtková akcia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) nedostala žiadne biblické pomenovanie. Názov je stručný – Rozuzlenie a týka sa podozrení, že na Slovensku začala pôsobiť zločinecká skupina, ktorej predstavitelia zneužívali svoje právomoci na to, aby zakryli alebo uľahčili iný trestný čin. Alebo aby konali z pomsty.

Na čele tejto skupiny stál podľa vyšetrovateľov NAKA stred Pán X – podnikateľ Peter Košč, ktorý je známy svojimi kontaktmi v tajnej službe. Okrem neho NAKA vo štvrtok obvinila aj bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, ale aj súčasného šéfa tajnej služby Michala Aláča. Obvinený je aj expolicajt NAKA Ján Kaľavský či exsiskár Martin Ciriak.

Druhou časťou prípadu je obvinenie riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Romana Konečného a opäť aj Vladimíra Pčolinského. Jeden je podozrivý z toho, že sa účelovo zbavoval na NBÚ nepohodlných príslušníkov alebo ich postavil účelovo mimo službu. Druhý je podozrivý z toho, že vopred dohodol vytvorenie nepravdivej správy SIS, ktorá sa mala týkať podozrení o manipulovaní vyšetrovaní na NAKA.

Práve od zadržania Vladimíra Pčolinského v marci 2021 bolo zrejmé, že bezpečnostné zložky štátu sa dostali do sporu. Neskôr sa už hovorilo o vojne v polícii. Kto sú jej hlavní aktéri a čo túto vojnu vlastne spustilo? Spísali sme odpovede, ktoré so štvrtkovou akciou Rozuzlenie súvisia.

Kedy sa začala vojna v polícii?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maroš Žilinka

Smer

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie