Denník N

Trénerka z fitka pre ženy: Trend sú veľké zadky, no často sa na ne ide nezmyselnými cvikmi od influenceriek

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Marta Horáčková je majsterkou Československa v kulturistike z roku 1989, v roku 2014 si otvorila fitko Reštart určené pre ženy. Aj keď ona sa v klasickom zmiešanom fitku s mužmi stále cítila dobre aj po päťdesiatke, od kamarátok počúvala, ako im prítomnosť mužov nie je vždy príjemná – či už pre ich pohlavie, alebo dokonca pre vek.

Keďže cvičenia pre mužov a ženy sú v podstate rovnaké, nájdete u nej aj rovnaké stroje ako v klasickom fitnescentre, rozdiel je len v tom, aké váhy sa na nich dajú nastaviť. Od zmiešaných fitiek sa snaží Horáčková odlíšiť skôr prostredím – príjemným interiérom, kvetmi, sociálnym zázemím, z reproduktorov ide pohodová hudba ako v kaviarni namiesto tvrdého rapu, rocku či techna, ktoré hrajú v tradičných zmiešaných fitnescentrách.

V rozhovore rozpráva:

  • že ľudia si stále myslia, že cvikmi na brucho schudnú z brucha;
  • prečo sa netreba báť, že žena silovými cvičeniami získa veľké svaly;
  • že extrémnejšie výzvy môžu v istých prípadoch pomôcť aj k dobrým dlhodobým výsledkom.

Čo nasleduje, keď sa vám prvýkrát ozve klientka?

Objedná sa na prvý skúšobný tréning, ktorý je zdarma. V rámci neho si prejdeme základné testovacie cvičenia, porozprávame a vyberieme jej trénerku podľa veku či zdravotných problémov. Zistíme, na čo sa zamerať, čo ju prípadne bolí, aké má držanie tela. Pokiaľ sa jej úvodná hodina páčila, hľadáme cestu, ktorá musí zohľadniť jej finančné možnosti, očakávania či časové možnosti. Hľadáme cestu, ako cvičiť.

Ideálne by bolo, aby si klientka zaplatila, obzvlášť ak je začiatočníka, desať hodín s osobnou trénerkou, kde by sa vychytali chyby a prišlo by sa na to, čo vyhovuje jej telu a mentalite. Väčšina klientiek je následne schopná zvládnuť tréning aj samostatne podľa tréningového plánu, ktorý jej môžeme vypracovať. Väčšina žien si však zvykne na trénerku a chce cvičiť len s ňou. Za mňa je ideálnym riešením raz týždenne cvičenie s osobnou trénerkou a k tomu jeden či dva samostatné tréningy.

Keď som otvárala fitko, myslela som si, že na dosiahnutie zmeny treba minimálne tri cvičenia do týždňa. Postupne som zistila, že celkom pekne sa dá napredovať aj pri dvoch, a ak to má pravidelnosť, niekam to vedie, aj keď sa cvičí raz do týždňa.

Čo motivuje ženy, aby sa vám ozvali?

U mladších je to skôr túžba po kráse, štíhlosti, pri vyšších ročníkoch je to viac o zdraví a dobrom pocite, že robia niečo pre seba. V neposlednom rade ide aj o udržanie psychickej pohody. Veľmi často ide o zdravotné záležitosti. Hlavne pri vyšších ročníkoch ide o zachovanie si mobility, bezbolestného života. Chcú sa udržať v psychickej pohode.

Aké ciele majú pri cvičení dnešné mladé ženy?

Veľmi často chcú veľké zadky. Prídu s tréningovým plánom, ktorý si kúpia na internete od influencerky na vybudovanie veľkých sedacích svalov. Nerada to vidím, lebo často nemajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Radíme športovcom

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie