Denník N

Analýzou aktivity mozgu vedci zrekonštruovali pieseň od kapely Pink Floyd

Ilustračné foto – Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Skladba Another Brick in the Wall (Part 1) od Pink Floyd bola vybraná zámerne – má zložité akordy, rôzne nástroje a rozmanité takty, takže je vhodná na analýzu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po prvý raz v dejinách vedci zrekonštruovali pieseň len z elektrickej aktivity mozgu. 

Skladba znie tlmene, akoby sa hrala pod vodou, napriek tomu možno rozpoznať, že ide o Another Brick in the Wall (Part 1) z roku 1979 od britskej kapely Pink Floyd.

Pôvodnú aj rekonštruovaná skladbu si možno vypočuť kliknutím na článok portálu Science News v časti, ktorá vyzerá nasledovne:

Hore pôvodná skladba, dole rekonštrukcia z aktivity mozgu. Reprofoto – Claudia López Lloreda: Science News (2023)

Súčasné technológie už dokážu dekódovať slová z aktivity mozgu, ale vytvorené vety majú robotický charakter a znejú ako prejav zosnulého fyzika Stephena Hawkinga, ktorý trpel amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS).

Podľa autorov štúdie, ktorá vyšla tento utorok v časopise Plos Biology, by sa nový výskum mohol využiť pri vývoji zariadení, ktoré by do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Prírodné vedy

Veda

Teraz najčítanejšie