Denník N

Nemecko sa pridáva k Malte a zrejme čoskoro zlegalizuje marihuanu. Kritici majú výhrady

Listy konopy siatej (cannabis sativa)
Listy konopy siatej (cannabis sativa)

Nemecká vláda schválila prísne, ale predsa len zlegálnenie marihuany. Okrem Malty tak ešte nikto v EÚ neurobil a holandský model sa neosvedčil.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V maličkej vinárni na okraji ospalej nemeckej dedinky obkolesenej viničnými sadmi už na prvý pohľad niečo nesedelo.

Tradícia vinárstva tu siaha stáročia do minulosti a zodpovedá tomu aj miestna architektúra. Tam však prostredie vonkoncom nepripomínal biznis s vínom.

Vchod do budovy vinárstva vyzeral skôr ako moderné laboratórium než staručký sklad s vínnymi fľaškami. Namiesto drevených dverí návštevníkov čakala mohutná kovová brána.

Do dedinky sa už vlani vybral štáb denníka New York Times, aby písal o novátorskom prístupe Nemecka k marihuane, ktorý sa však až teraz stáva realitou. V najľudnatejšej a skôr konzervatívnej krajine Európy sa schyľuje k jej legalizácii.

Názov dedinky ani jej približnú polohu však New York Times nemohli prezradiť, keďže výroba či testovanie marihuany tam v čase ich návštevy ešte neboli nelegálne. Na legalizáciu tejto drogy sa však už vtedy pripravovali mnohí.

Čaká sa na poslancov Bundestagu

Od nastúpenia vlády nemeckého kancelára Olafa Scholza na prelome minulého roku bolo jasné, že v Nemecku sa zlegalizuje užívanie, ale aj pestovanie a predaj marihuany.

Nemecká vláda urobila prvý krok k tomu cieľu práve v týchto dňoch. Tento týždeň schválila návrh, ktorý hovorí o tom, že Nemecko sa má stať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dekriminalizácia marihuany

Nemecká ekonomika

Olaf Scholz

Svet

Teraz najčítanejšie