Denník N

Za dva roky 79 šprintov. Príbeh Volka ukazuje, aké zložité je sa na MS vôbec dostať

Foto – TASR
Foto – TASR

Dnes sa v Budapešti začínajú MS v atletike, okrem Volka budú oporami aj Viktória Forster a Gabriela Gajanová

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vo svojich disciplínach sú najrýchlejšími v slovenskej histórii a na európskych podujatiach už získali niekoľko medailí. Teraz ich však čakajú atletické majstrovstvá sveta a výborným výsledkom bude aj to, ak sa z rozbehov dostanú do semifinále.

Hovoríme o Jánovi Volkovi, Viktórii Forster a Gabriele Gajanovej. Volko bude šprintovať na 100 aj 200 metrov, Forster na 100 m prekážok a Gajanová pobeží osemstovku. Okrem nich štartuje na MS aj kladivárka Martina Hrašnová a takisto chodci Dominik Černý a Michal Morvay a chodkyne Mária Katerinka Czaková, Hana Burzalová a Ema Hačundová.

Vďaka progresu, ktorý zaznamenala svetová atletika v posledných rokoch, je možné, že v Budapešti uvidíme výkonnostne najkvalitnejší globálny šampionát v histórii. Pred jeho štartom sa spomína aj prekonanie šprintérskych rekordov Usaina Bolta, čaká sa na ďalšie rekordné posuny žrdkára Armanda Duplantisa či na pokus o zlaté double u nórskeho bežca Jakoba Ingebrigtsena. Historické finále sa očakáva aj v ženskom behu na 5000 metrov.

Pred MS sme sa rozprávali s Volkom, Forster aj Gajanovou o šanciach a ambíciách, aj o tom, či je reálne myslieť na ďalšie národné rekordy. Jána Volka sme sa pýtali aj na to, čo si myslí o vyhláseniach, ktoré avizujú útok na svetové rekordy Usaina Bolta.

Dva roky, 79 štartov

Cez príbeh Jána Volka sa najjednoduchšie ilustruje, ako zásadne sa atletika v posledných rokoch posunula a aké zložité je vôbec kvalifikovanie sa na svetový šampionát.

Aj keď Volko patrí k výrazným postavám šprintu už takmer osem rokov, na MS bude štartovať len druhýkrát v kariére. Svoj prvý a doteraz posledný štart absolvoval v roku 2017 v Londýne. Na 100 metrov prekonal slovenský rekord, no do semifinále sa nedostal, na dvojstovke sa mu to podarilo a celkovo obsadil 15. miesto.

„Je až neuveriteľné, ako sa dokáže šport za pár rokov posunúť. Tých 20,61 s, ktoré stačili v Londýne na 15. miesto, teraz

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Atletika

MS v atletike

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie