Denník N

Bývalý člen Smeru Braňo Ondruš: Neverím, že by Fico vládol s Republikou

Braňo Ondruš. Foto N - Vladimír Šimíček
Braňo Ondruš. Foto N – Vladimír Šimíček

Nové vedenie zväzu protifašistických bojovníkov robí z tejto organizácie slúžku Republiky – a neverím, že zadarmo, vraví člen zväzu a ľavičiar Branislav Ondruš.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Branislav Ondruš (50) je bývalý televízny moderátor, hovorca Strany demokratickej ľavice, neskôr poslanec a štátny tajomník za Smer. V roku 2020 zo strany odišiel. Je členom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB). V rozhovore hovorí:

  • prečo odmieta legitimizáciu Republiky ľavicou aj v SZPB;
  • v čom je problém, ak sa zo slova „fašista“ stane bežná nadávka;
  • ako sa pozerá na príklon Smeru k strane Milana Uhríka
  • aj prečo sa podľa jeho názoru v prieskumoch nedarí Hlasu.

Na ministerstve práce ste skončili po voľbách v roku 2020, v ktorých ste kandidovali za Smer pod číslom 43, do parlamentu ste sa nedostali. Čo robíte dnes?

Pracujem prevažne na Balkáne pre Európsku komisiu. Som poradcom pri realizácii reforiem, ktoré majú balkánske štáty pripraviť na vstup do Európskej únie. Momentálne pôsobím v Severnom Macedónsku a robím poradcu pri jednom programe, ktorý sa volá EU for Youth, teda EÚ pre mladých. Zameriava sa na modernizáciu stredného odborného vzdelávania, ale aj celoživotného odborného vzdelávania či rekvalifikačných kurzov s cieľom zvýšiť zamestnateľnosť mladých ľudí v tejto krajine.

To vyzerá, že ste mimo politiky.

Som mimo politiky, i keď vlastne slúžim politikom, ale teraz tým v Macedónsku. Využívam znalosti a skúsenosti, ktoré som nadobudol v politike na Slovensku. Ja som sa vždy usiloval, aby moje pôsobenie v politike stálo na odborných základoch a hlavne aby viedlo k pozitívnym výsledkom, ktoré majú význam pre ľudí.

Možno som dnes tak niekde na pomedzí, pretože zároveň ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

Republika

Rozhovory

Smer

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie