Denník N

Kultúrny vytrvalec sýteho života, Veľký Mokasín, pilier profesie. Spomienky na Jiřího Černého (anketa)

Foto – Deník N/Gabriel Kuchta
Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Zuzana Homolová
pesničkárka

Ach, milý Jiří,

odišiel si na moje narodeniny, tie svoje si oslavoval podobne ako moja sestra na FU (februárové udalosti). Päťdesiatku si trávil v Bratislave práve u nej. Bolo to veľkolepé hneď od rána. Púšťal si nám magnetofónový kotúč, dar od Jana Rejžka, ktorý naň naimitoval rozhlasový program: správy, znelky, komentáre a zdravice, všetko venované Tvojmu jubileu. Zdravili Ťa členovia ÚV KSČ, aj sám Gustáv Husák Ťa vynášal do výšin, na nerozoznanie od originálu. Písal sa rok 1986. Potom v 89-tom si volával, chcel si vedieť, čo sa deje v Bratislave, kým to nebolo v oficiálnych správach.

Osobne som Ťa spoznala v roku 1974 na Baráčnickej rychte na koncerte Šafránu. Čnel si v zadnom rade v bielom tričku. Odvtedy sme sa stretali na mnohých koncertoch alebo na antidiskotékach, rád si chodil aj medzi nás a my sme sa radi nechali unášať Tvojím hlasom, keď si uvádzal koncerty, alebo komentoval svoju hudobnú nádielku.

Bol si vždy jasný, nekompromisný a láskavý. Vraj si mal rád operu, futbal,… folk a písničkářky. Je to pravda, cenili sme si to, nakoniec, vtedy nás nebolo až tak veľa… Ďakujeme.

Budeš nám mnohým chýbať, ale budeme môcť aspoň listovať v Tvojich brilantných zozbieraných článkoch a recenziách. A nezabudneme.

Peter Lipa
hudobník

Pop music vždy trpela na to, že všetko, čo sa tam odohráva, je len dočasné, chvíľkové. Jirko Černý sa stal trvalou hodnotou. Inštitúciou. Jeho slová boli vždy mernou jednotkou kvality. Česť jeho pamiatke.

Ladislav Snopko
dramaturg

Piatok, 18. 8. 2023 večer. Expresívna a autentická atmosféra na dolnom nádvorí hradu Devín. Paľo Hammel, Prúdy a Zelená pošta, Janko Lehotský, Peter Lipa a na záver Olympic. Defilé sily šesťdesiatych rokov a všetkého dobrého, čo po nich nasledovalo. Koncert Pocta slobode a legendy československého bigbítu. Do toho správa, že zomrel Jiří Černý, jedna z najvýznamnejších osobností tej éry v Československu (aj po jeho rozdelení). Oznamujem to z pódia viactisícovému publiku. Spontánne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie