Denník N

Skrížený väz v kolene sa trhá nielen profíkom, ale aj hobby športovcom. Jeho pôvod môže byť v detstve, no zraneniu sa dá vyvarovať

Pavel Malovič (vľavo), Michal Navrátil (v strede) a Roman Švantner. Foto - archív Michala Navrátila, Tomáš Benedikovič, Miro Gasidlo; koláž - N
Pavel Malovič (vľavo), Michal Navrátil (v strede) a Roman Švantner. Foto – archív Michala Navrátila, Tomáš Benedikovič, Miro Gasidlo; koláž – N

Elitný windsurfer rehabilitoval aj osem hodín denne. Český fyzioterapeut si kreslil uhly dopadu jeho nohy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aktuálne je to vo futbale, ale aj v iných športoch najčastejšie diskutované zranenie. Predný krížny väz v kolene je veľmi citlivý a háklivý, pričom najčastejšie dochádza k jeho roztrhnutiu. Pred pár dňami o ňom hovoril napríklad aj slávny tréner Pep Guardiola, keď ho spájal s nahusteným programom a čoraz dlhšími futbalovými sezónami.

Futbalová sezóna je ešte len na začiatku, no už mnoho svetových hráčov má po jej veľkej časti. Thibaut Courtois, brankár Realu Madrid sa zranil tesne predtým, ako si toto zranenie privodil aj jeho spoluhráč Eder Militao. Pred sezónou sa zranil Wesley Fofana z Chelsea, David Silva kvôli nemu ukončil kariéru a Jurriën Timber len teraz prestúpil do Arsenalu a už vie, že polovicu sezóny bude v opatere fyzioterapeutov.

Všetky tieto zranenia boli medializované v rozmedzí niekoľkých dní. Zároveň nejde o hráčov z rovnakej vekovej kategórie. David Silva má 37 rokov, Courtois 31, no Timber aj Fofana obaja 22 rokov.

Rozprávali sme sa preto na túto tému s expertmi, českým fyzioterapeutom Michalom Novotným, elitným športovým lekárom Pavlom Malovičom a Romanom Švantnerom, kondičným trénerom Slovana Bratislava, ktorý sa rehabilitácii tohto zranenia venuje roky.

Keďže sa hrozba tohto zranenia týka každého športovca, profesionálneho aj hobby, ktorý si ide zahrať tenis či futbal dvakrát do týždňa, hľadali sme smerodajné odpovede na kľúčové otázky:

 • Má niekto predispozície na toto zranenie?
 • Ako k nemu dochádza?
 • Ako vyzerajú preventívne kroky, ako sa mu dá predchádzať?
 • Ako vyzerá rehabilitácia a prečo je kľúčové začať s ňou hneď po operácii?
 • Prečo toto zranenie neukončuje kariéry?

Celý článok štartujeme fascinujúcim príbehom Michala Novotného, ktorý si vzal pod ruky významného svetového windsurfera, ktorému povedali, že súťažne športovať nebude a na dosku sa vráti najskôr o rok. Len pár mesiacov po tom, čo Novotný Philipa Köstera „prevzal“, sa udiali športové zázraky.

Čo sa dozviete v texte:

 • Prečo známy windsurfer kričal od bolesti na stole a čo stálo za jeho rýchlym návratom;
 • aké cviky by ste mali robiť, aby ste čo najúčinnejšie predchádzalo zraneniu predného skríženého väzu;
 • aké príklady uvádza Roman Švantner na podporu predpokladu, že za týmto zranením môže byť aj genetika;
 • ako by mala vyzerať rehabilitácia a prečo musí trvať aj hodiny denne;
 • prečo Pavel Malovič hovorí, že v 70. rokoch bolo menej takýchto zranení;
 • aké korene v detstve má zranenie ACL

Kričal od bolesti na stole

„Niečo sa stalo a musel som okamžite zistiť čo. Nemohol som chodiť. Nejakí chlapi ma vytiahli z vody a odviezli ma rovno do nemocnice,“ opisuje slávny windsurfer Philip Köster. V roku 2016 skúšal v Austrálii Köster novú dosku.

Vlny mali viac ako šesť metrov. Keď tretíkrát vyšiel na vrchol vlny, začal strmo padať dole. Najväčší problém bol, že v plachte nemal žiadny vietor. Keď v takýchto podmienkach padáte na dosku, tak je to v podstate akoby ste z takej výšky padali na zem.

„V tom čase Filip ešte nemal dostatočne vyvinuté svaly a počas pádu sa mu zadná noha dostala von z trapézy (ktorá spája windsurfing s vetroňom), celá jeho váha dopadla na prednú nohu v drepe. A vtedy už vedel, že je zle. Po dopade jeho noha nebola schopná udržať jeho váhu a on sa zosunul do vody. Nedokázal sa ani postaviť na dosku, ledva plával,“ vysvetľuje fyzioterapeut Michal Novotný.

Na pláži mu urobili provizórnu dlahu a okamžite odviezli do nemocnice. „Vyšetrenie ukázalo roztrhnutie štyroch kolenných väzov a oboch meniskov. Nasledoval let do Nemecka a okamžitá operácia. Niekoľko mesiacov po operácii Philip nemohol vôbec športovať,“ hovorí Novotný.

Lekári mu povedali, že na súťažný windsurfing môže zabudnúť a na dosku sa postaví najskôr o rok. Psychicky ho to položilo a preto dva mesiace nič nerobil. Žiadne cvičenie, žiadna rehabilitácia.

Po dvoch mesiacoch sa ku Kösterovi dostal Novotný a začala sa fascinujúca cesta za vyliečením. Vyzerala takto.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie