Denník N

Volko na MS vyhral aspoň u divákov. Nič si nepamätám, čo je dobré, nie však dnes, hovoril po stovke

Ján Volko. Foto – TASR/Michal Svítok
Ján Volko. Foto – TASR/Michal Svítok

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V treťom rozbehu mužskej stovky na majstrovstvách sveta nepatril Ján Volko k favoritom. V osemčlenom poli mal šiesty najkvalitnejší osobný rekord, podľa sezónneho maxima bol dokonca siedmy.

Napriek tomu sa pri jeho predstavení ozval na štadióne v Budapešti veľký potlesk. Podľa informácií od organizátorov cestovali do Maďarska stovky priaznivcov zo Slovenska a k aplauzu sa pridali aj miestni. Maďarskí fanúšikovia atletike rozumejú, meno Jána Volka v tomto regióne rezonuje.

„Vnímal som to, bolo to úžasné, len ma mrzí, že som neponúkol to, čo by si diváci zaslúžili,“ povzdychol si slovenský šprintér v cieli.

Čas 10,25 s na postup do semifinále nestačil, Volko obsadil 36. miesto. Posledný postupový čas mal hodnotu 10,17 s, Volkov národný rekord je 10,13 s.

Rekordný čas dosiahol v kariére dvakrát vrátane vlaňajších majstrovstiev Európy. Podľa vlastných slov boli tento rok tréningové ukazovatele podobné ako vlani. Prečo sa potom stáva, že sa rovnaký výsledok nedostavil? „Netvrdil by som, že v športe je to lotéria. Vedel som, do čoho idem. Skrátka na lepší čas ako 10,25 s to dnes nestačilo.“

Volko v cieli hovoril aj o psychickom nastavení, o tom, či je dráha v Budapešti naozaj taká rýchla, a aj o chybách, ktorým sa musí vyhnúť v šprinte na 200 metrov. Ten ho čaká v stredu.

Už samotný fakt, že sa Volko predstaví aj na dvojstovke, je pre šprintéra z Európy výnimočný. Okrem Volka sa v oboch šprintoch predstaví spomedzi Európanov už len Brit Zharnel Hughes, ktorý patrí k ašpirantom na medailu.

Udalosťou prvého dňa MS boli dva veľké holandské pády v priebehu pár minút, oba krátko pred cieľom a zakaždým v boji o zlatú medailu. Prihodili sa dvom veľkým atletickým hviezdam, pričom obe do Budapešti pricestovali s cieľom získať minimálne dve medaily. Po sobote je jasné, že Sifan Hassanová ani Femke Bolová tento cieľ nenaplnia.

Nechýbalo zdravie, ale ustrelený výkon

„Šport je aj o psychike, no to dnes nebol problém. Nebol som ustráchaný alebo si neveril, ale niekde som urobil chybu – ešte to musíme v tíme rozanalyzovať,“ hovoril Ján Volko.

Kde sa táto chyba stala, slovenský šprintér povedať nevedel, pričom podľa vlastných slov je podobná nevedomosť zvyčajne pozitívny ukazovateľ. „Neviem ani posúdiť, či som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Atletika

Ján Volko

MS v atletike

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie