Denník N

Spúšťame seriál Ženy v športe. Na úvod si vysvetlíme, prečo je scestné porovnávať Lopušanovej a Slafkovského zárobky

Foto – TASR/AP; grafika N – P. K.
Foto – TASR/AP; grafika N – P. K.

Nový seriál Ženy v športe – 1. diel.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nela Lopušanová má už ako 15-ročná nakročené k tomu, aby bola legendou svojho športu – ženského ľadového hokeja. Napriek tomu je už teraz jasné, že nemá šancu priblížiť sa zárobkami priemerným hráčom NHL a viac ako ona si za kariéru zrejme zarobí aj nadpriemerný hráč vo futbalovom Slovane Bratislava.

„To je nespravodlivé!“ možno sa pohoršíte.

Naozaj však je? Ako na väčšinu otázok v živote, ani na túto neexistuje jednoznačná odpoveď.

Som športovou redaktorkou a okolie mi často hovorí, že aj feministkou. Napriek tomu si myslím, že je istým spôsobom spravodlivé, ak Lopušanová za celú kariéru možno nezarobí ani toľko, ako Juraj Slafkovský za svoju nováčikovskú sezónu v NHL. V tomto texte sa vám pokúsim vysvetliť, z akého kontextu som vychádzala predtým, ako som si vytvorila tento názor.

„Nela Lopušanová si vybrala zlý šport,“ povedal mi Roman Krajniak, odborník na športový marketing.

Keby bola tenistkou, nielenže by na najväčších turnajoch mala zaručené rovnaké odmeny ako muži, ale aj samotné odmeny by boli väčšie. Napríklad Anna Karolína Schmiedlová zarobila len za osemfinále Roland Garros 240-tisíc dolárov pred zdanením, čo je vyše 220-tisíc eur. To zarobí aktuálne najlepšia hokejistka sveta za dva roky.

Rozdiely nie sú len medzi mužmi a ženami, ale aj medzi jednotlivými športmi. Je rozdiel byť olympijským víťazom v chôdzi a čo i len náhradníkom vo futbalovom Reale Madrid. Dôvod je jednoduchý – trh.

Ak dokážete prilákať divákov, sponzorov či televízne spoločnosti, môžete zarábať bez ohľadu na to, aký kvalitný ste športovec či aké máte pohlavie.

Existujú však aj športy (tenis, biatlon, zjazdové lyžovanie), v ktorých si na rovnaké odmeny dávajú veľký pozor, tu však zároveň platí, že záujem o mužské a ženské disciplíny nie je taký priepastný ako napríklad pri ženskom a mužskom hokeji. Inak, ani v tenise to s rovnosťou nie je úplne ideálne, o čom píšem nižšie.

Nie všade môžete kvóty zaviesť, pri ženskom hokeji v zámorí je to ťažko predstaviteľné – kto by „dorovnal“ ženské platy, keď aj mužov platí hlavne televízny trh? Takéto niečo by si mohli dovoliť azda len v krajinách, ktoré športový marketingový trh ignorujú, a teda napríklad Rusko (hokejová KHL) či Saudská Arábia (futbalová RSL). To však tiež nie je najšťastnejšia cesta – používať na platenie profesionálnych športovcov peniaze, ktoré by v zdravej krajine mali byť verejné.

To, že súhlasím s výrokom, že porovnávať zárobky Lopušanovej a Slafkovského je scestné, však neznamená, že by som si to nepriala. Na to však ženský šport potrebuje mediálny výtlak, a tak sa pokúsim trochu prispieť. V nasledujúcich týždňoch budeme v Denníku N zverejňovať rozhovory v seriáli Ženy v športe. Prečítať (a niektoré aj vypočuť či pozrieť) si budete môcť rozhovory s osobnosťami ako:

  • tenistka Anna Karolína Schmiedlová;
  • legendárna basketbalová trénerka Natália Hejková;
  • MMA zápasníčka Lucia Szabová;
  • odborníčky na ženský hokej a futbal;
  • novinárka, ktorej neverili, že šport rieši, lebo ju zaujíma, a nie preto, že si tam hľadá manžela;
  • odpovieme aj na otázky, prečo sa v niektorých fyzických parametroch ženy nevyrovnajú mužom.

Prajem vám príjemné čítanie.


Vlhová zarobila viac ako Pinturault

Lopušanovej športový potenciál je možno ešte o niečo väčší ako v prípade Slafkovského. „Verím, že bude jednou z najlepších hokejistiek na svete,“ hovorí v rámci seriálu Ženy v športe pre Denník N manažérka slovenského ženského hokeja Ľubomíra Kožanová. Napriek tomu je takmer isté, že Lopušanová sa vďaka hokeju nikdy Slafkovskému v zárobkoch ani len nepriblíži.

Slafkovský ako nováčik v NHL podpísal s Montrealom Canadiens minulý rok zmluvu, pri ktorej bez bonusov zarobí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ženy v športe

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie