Denník N

Namiesto propagandy mu TikTok ukazuje chémiu a ekológiu. Študent opisuje, ako si „vychoval“ čínsky algoritmus

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Ak aj vaše dieťa trávi priveľa času na TikToku, tak nech aspoň na ňom sleduje zmysluplnejšie videá.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ak si nepripravený človek založí profil na TikToku, ihneď je vystavený ľubovôli čínskej umelej inteligencie. Algoritmus začne skúmať, aké videá udržia pozornosť. Vo výsledku to často znamená aj nevyžiadaný prílev napríklad kremeľskej propagandy alebo videí s mužmi ako Andrew Tate, ktorí si vydobyli slávu prostredníctvom pohŕdania ženami.

„Algoritmus TikToku veľmi rýchlo uzavrie človeka do bubliny. Bude mu ukazovať videá len s jedným typom obsahu,“ poznamenal pred časom odborník na sociálne siete Tony Dúbravec.

V tejto disciplíne môže byť TikTok ešte „brutálnejší“ než Facebook či Instagram. Podľa výskumov na ňom zvlášť tínedžeri trávia vôbec najviac času zo všetkých podobných sociálnych sietí.

O tejto podstate TikToku vopred vedel aj 18-ročný Ľubomír Gallo, ktorý je štvrtákom na polytechnickej strednej škole v Svite.

Otestoval si však, či by to nešlo aj naopak – nebyť pasívnym konzumentom TikToku, ale využiť ho na niečo produktívne. Ľubo začal čínsku umelú inteligenciu používať na to, aby mu ponúkala videá z odborov, ktoré sa chystá študovať na vysokej škole.

„Zaujíma ma udržateľný rozvoj a mikrobiológia. Vychoval som si algoritmus, aby mi vyhľadával zahraničných tvorcov z týchto oblastí, o ktorých som predtým ani nevedel,“ hovorí Ľubo.

Ľubomír Gallo je študentom Strednej odbornej školy polytechnickej Jana Antonína Baťu vo Svite, po maturite by rád študoval mikrobiológiu. Foto – archív Ľ. G.

Chemické syntézy i udržateľná záhrada

Na TikToku narazil napríklad na americký profil „Integral Chemistry“, ktorý má približne 330-tisíc sledovateľov. Jeho admin podľa Ľuba veľmi zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje princíp chemických syntéz.

„Cez príklad s chemickou ťažbou zlata alebo čistením pigmentov mi pomohol lepšie pochopiť, ako fungujú takéto reakcie. Podobné videá som predtým skúšal hľadať na YouTube, ale v takejto zrozumiteľnej podobe som ich nenašiel,“ rozpráva.

Ďalší profil, ktorý mu TikTok ponúkol, sa volá „Acorn Land Labs“ a má takmer pol milióna sledovateľov. Ľuba zaujal tipmi na moderne obhospodarovanú záhradu, ktoré sú odlišné od tradičných receptárov.

„Učia ľudí, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hekeri a kyberbezpečnosť

Mladí

Rodičovstvo

TikTok

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie