Denník N

Prezidentka postavila obvineného šéfa SIS Aláča mimo služby, premiér navrhne jeho odvolanie

Riaditeľ SIS Michal Aláč je vo funkcii od jari 2021. Foto – TASR
Riaditeľ SIS Michal Aláč je vo funkcii od jari 2021. Foto – TASR

(Aktualizované 19:25) Michala Aláča obvinila NAKA minulý týždeň. Rovnako aj riaditeľa NBÚ Romana Konečného. Ten je však zo zákona takmer neodvolateľný a sám odstúpiť nemieni.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Obvinený riaditeľ Slovenskej informačnej služby Michal Aláč je dočasne mimo služby. V pondelok o tom rozhodla prezidentka Zuzana Čaputová. Následne premiér Ľudovít Ódor oznámil, že navrhne vláde, aby bol Aláč z funkcie odvolaný.

„Za týmto rozhodnutím si s pani prezidentkou stojíme,“ povedal Ódor s tým, že „rešpektovanie zákona nie je žiaden rozmar ani rozvrat“.

Riaditeľa SIS menuje a odvoláva hlava štátu na návrh vlády. Tajnú službu tak odteraz povedie Aláčov námestník.

Tajná služba na otázky k odvolaniu Aláča zatiaľ neodpovedala. „SIS plne rozumie legitímnemu záujmu médií a verejnosti o informácie týkajúce sa vedenia spravodajskej služby. Ubezpečujeme, že všetky takéto informácie budú štandardným spôsobom verejnosti oznámené v nadväznosti na príslušné rozhodnutia vlády a prezidentky,“ reagovala hovorkyňa Zuzana Morávková.

Prezidentka sa pri rozhodnutí odvolala na zákon, podľa ktorého musí byť príslušník tajnej služby dočasne pozbavený výkonu štátnej služby, „ak by jeho ďalšie ponechanie vo výkone štátnej služby ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby a je dôvodne podozrivý, že spáchal trestný čin“.

Aj premiér Ódor povedal, že „zotrvanie na pozícii šéfa SIS by ohrozovalo dobré meno služby doma aj v zahraničí a podkopávalo dôveru“.

Na otázku, či bude dôverovať námestníkovi SIS, teda Aláčovmu nominantovi, premiér priamo neodpovedal. Vysvetlil, že ani v ich prípade nebude rozhodovať na základe emócií. „Kým neuverím na základe faktov a dôkazov, nemám dôvod zasahovať do chodu takej dôležitej inštitúcie,“ dodal Ódor.

Zavážilo slovo prokurátorov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie