Denník N

V Amerike Lopušanovej nič neodpustia, takých tam majú aj desať, hovorí manažérka Kožanová

Foto N – Vladimír Šimíček; grafika N – P. K.
Foto N – Vladimír Šimíček; grafika N – P. K.

11. diel seriálu Ženy v športe.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Určite ste už počuli stereotypy o tom, že šport sa nedá zlúčiť s materstvom, že pri športovkyniach často skĺzame k hodnoteniu ich výzoru alebo o tom, ako sa pri manažérkach a novinárkach v športe neustále zdôrazňuje, že sú to ženy. Presne to sú veci, o ktorých sa rozprávať nechceme, a preto vznikol seriál Ženy v športe.

 

Každý piatok na webe Denníka N vychádza jeden diel zo série a vybrané časti nájdete aj v podcastových aplikáciách a na Youtube.

O slovenskom ženskom hokeji sa začalo po rokoch hovoriť po tom, čo sa objavila mimoriadne talentovaná Nela Lopušanová. Tá má stále iba pätnásť rokov, a preto ani nemôže byť v ženskej reprezentácii.

Manažérka slovenského ženského hokeja Ľubomíra Kožanová hovorí, že už aj dnes, keď sa malých hokejistiek pýtajú, koho považujú za svoj vzor, mnohé spomenú práve Lopušanovú, ktorá je len o niekoľko rokov staršia ako ony. Keďže je mimoriadne talentovaná, na Slovensku spôsobila ošiaľ okolo ženského hokeja, pritom má iba pätnásť rokov a nemôže teda ešte ani pomôcť v ženskej reprezentácii. Do tej sa bude môcť pridať až budúci rok a ľudia z hokejového prostredia očakávajú, že jej účasť by mohla zásadne ovplyvniť aj šance hokejistiek dostať sa na olympiádu do Milána a Cortiny 2026.

Lopušanová aj mnohé mladé hokejistky začínajú prípravu s chlapcami. Problém však nastáva, keď sa majú tréneri rozhodnúť, komu dať príležitosť. „Mnoho trénerov má na Slovensku v hlave o dievčatách myšlienku, že aj tak sa nikdy nebudú živiť hokejom, a preto dajú chlapcovi viac príležitostí,“ hovorí v rozhovore Kožanová.

Rovnaké veci zažívajú aj ženy trénerky. Často nedostanú príležitosť iba preto, že sú ženy. Pri otázke, či im aj niekedy niekto na rovinu povie, že v tíme nechcú ženu, sa Kožanová začala smiať. „Samozrejme, že nie,“ odvetila.

Vo svete však podľa nej ženám trénerkám výrazne otvorilo dvere, že minulý rok bola na mužských majstrovstvách sveta asistentkou trénera Nemecka Kanaďanka Jessica Campbellová, ktorá momentálne pôsobí v mužskej AHL ako asistentka trénera. Inak, počas minuloročných MS sa jej slovenská novinárka opýtala, či sa jej niekto v tíme páči viac ako ostatní.

Kožanová hovorí, že táto otázka sa stala témou aj na športovej komisii, ktorej je súčasťou. Rýchlo zistili, že sexualizácia žien v športe je veľký problém všeobecne. „Riešili sme, prečo fotografi pri plážovom volejbale cielia na zadok hráčky a pri mužoch sa to nestane,“ vysvetľuje.

V rozhovore sa dočítate:

  • ako môže vyzerať ďalší hokejový rozvoj Nely Lopušanovej;
  • v čom sa zmenil ženský hokej za 25 rokov, čo je olympijským športom;
  • či sa má podľa nej ženský hokej podobať na mužský;
  • prečo považuje slovo uživiť sa ženským hokejom za prisilné;
  • ako vyzerala diskusia okolo otázky slovenskej novinárky na Campbellovú.

Keď sa objavil Juraj Slafkovský ako veľký talent, vedeli sme, ako asi môže vyzerať jeho kariéra, že má šancu umiestniť sa vysoko na drafte, dostať sa do NHL, zarobiť veľa peňazí a pomôcť reprezentácii k úspechom. Teraz je tu aj ženský hokejový talent Nela Lopušanová, pri ženskom hokeji by si zrejme iba málokto vedel takto jasne predstaviť potenciálnu cestu. Čo je pri ženskom hokeji ideálna kariéra?

Ideálna kariéra, ktorá by Nelu mohla čakať, je tá, na ktorú sa už chystá. Prišla na školu v USA, ktorá má výborný hokejový program (Bishop Kearney). Je tam niekoľko amerických reprezentantiek, a keďže trénuje s najlepšími Američankami, je v aktuálne najlepšom programe, aký je možný. Bude to benefit pre ňu aj pre reprezentáciu.

Keď skončí strednú školu, je veľký potenciál, že dostane ponuku na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Rozhovory

Športové podcasty Denníka N

V športovej redakcii

Ženy v športe

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie