Denník N

Ako Orbánova propaganda prepísala príbeh roka 1968

Rožňava v auguste 1968. Foto - Facebook/Klub priateľov starej Rožňavy
Rožňava v auguste 1968. Foto – Facebook/Klub priateľov starej Rožňavy

Aby sme pochopili, prečo prekrúca historické fakty maďarský provládny denník a prečo riskuje zvyšovanie slovensko-maďarského a česko-maďarského napätia, musíme spoznať autora.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Maďarský denník Magyar Nemzet uverejnil v piatok, 18. augusta, teda tri dni pred 55. výročím okupácie Československa, komentár, v ktorom jeho autor Balázs Ágoston ponúka alternatívny pohľad na udalosti v roku 1968. Tento pohľad je poznačený takým silným nacionalistickým a iredentistickým prístupom, ktorý mohol zaskočiť aj pravidelných konzumentov maďarských provládnych médií.

„Maďarská nádej“

Text s názvom Maďarská nádej v roku 1968 sa začína citátom od nemenovaného maďarského učiteľa zo Slovenska, ktorý vraj autorovi pred dvadsiatimi rokmi povedal, že problém nebol v tom, že maďarská armáda v roku 1968 prišla do Československa, ale v tom, že odišla. Učiteľ mal pravdu, píše autor textu, lebo sa na rok 1968 pozeral „zdravým maďarským pohľadom“.

Ágoston uznáva, že potlačenie Pražskej jari sovietskymi tankmi znamenalo pre Čechov a Slovákov okupáciu a útlak. Existuje však podľa neho „špecifický maďarský uhol pohľadu“ a Maďari sa musia zbaviť pocitu viny v súvislosti s udalosťami v roku 1968. Maďarsko totiž nerozhodovalo o intervencii, rozhodnutie padlo v Moskve a Maďarsko sa Brežnevovi nemohlo postaviť.

Ešte dôležitejšie je však podľa autora, že maďarskí branci „podľa historického práva a práva spravodlivosti z maďarského hľadiska formálne nemohli byť okupantmi na území odtrhnutom od Maďarska v Trianone, obývanom Maďarmi, ktorého občania v drvivej väčšine vítali maďarských chlapcov s veľkou radosťou ako osloboditeľov“. A to podľa autora aj preto, lebo pražské reformy zobudili aj slovenský nacionalizmus a „vo viacerých obciach pochodovali Slováci skandujúci protimaďarské heslá“.

„Svätá povinnosť Maďarov“

Autor porovnáva príchod maďarských vojsk v roku 1968 s príchodom Horthyho armády v roku 1938, ktorý tiež vyvolal nadšenie maďarského obyvateľstva.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

August 1968

Viktor Orbán

Komentáre

Teraz najčítanejšie