Denník N

Newsfilter: Koniec ďalšieho riaditeľa SIS pripomína otázku, či by nebolo lepšie tajnú službu postaviť odznova

1. Koľko riaditeľov SIS ešte musia obviniť? 2. Hlas bojuje o druhé miesto. 3. Ďalší policajný funkcionár je právoplatne odsúdený.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 Neodkladajte svoje sny, vaše raz je teraz. Začnite podnikať s Tatra bankou.


Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Koľko riaditeľov SIS ešte musia obviniť?

Nominant Sme rodina Michal Aláč skončil vo funkcii riaditeľa Slovenskej informačnej služby. V pondelok ho prezidentka Zuzana Čaputová postavila mimo služby a premiér Ľudovít Ódor v stredu navrhne vláde jeho odvolanie z funkcie.

Dôvodom je, že Aláča, ďalšieho bývalého riaditeľa tajnej služby Vladimíra Pčolinského, Petra Košča, Jána Kaľavského a expríslušníka SIS Martina Ciriaka NAKA obvinila zo založenia zločineckej skupiny, zneužitia právomocí verejného činiteľa a marenia spravodlivosti a s obvinením polície sa stotožnili aj dvaja prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Tí zároveň cez víkend rozhodli, že Aláč aj Pčolinský budú stíhaní na slobode.

Prezidentke „pozastavenie výkonu funkcie“ v prípade Aláča prikazuje zákon. Ten hovorí, že prezidentka pozastaví riaditeľovi SIS výkon štátnej služby, ak by jeho ponechanie vo funkcii ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby a zároveň je dôvodne podozrivý, že spáchal trestný čin.

Podľa prezidentky ide v Aláčovom prípade o podozrenia z trestných činov, ktorých sa údajne dopustil vo výkone svojej funkcie, a ak by ho ponechala vo funkcii, ohrozovalo by to „efektívne fungovanie domácich a zahraničných partnerských vzťahov založených na vzájomnej dôvere“.

SIS teraz šéfuje jej námestník, jeho meno prezidentka nepovedala. Prezidentka už takto raz rozhodla, keď NAKA v minulosti obvinila riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorého prípad smeruje na súd.

Čoho sa obvinenie týka, opísal portál Aktuality, ktorý má k dispozícii výpoveď utajeného policajného svedka, a aj denník SME, ktorý má k dispozícii celé uznesenie. V skratke ide o to, že všetci sa spoločne snažili, aby nedošlo k vyšetrovaniu veľkých káuz, pretože by sa mohlo týkať aj ich samotných alebo im blízkych ľudí.

Za všetky len jeden príklad z výpovede svedka, ktorú citovali Aktuality a týka sa bývalého vyšetrovateľa NAKA Mariána Kučerku a bývalého šéfa operatívy NAKA Jána Kaľavského. Kučerka je dnes právoplatne odsúdený na 10 a pol roka, Kaľavský zatiaľ len súdom prvého stupňa na 7 rokov a obaja sú na úteku v Bosne a Hercegovine, ktorá ich odmieta Slovensku vydať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Vojna v polícii

Komentáre

Teraz najčítanejšie