Denník N

V Rusku je na programe dňa lustrácia. Kedy, koho a prečo?

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je novinár a prekladateľ

Putinov režim sa valí k svojmu neodvratnému koncu. Jednou z hlavných otázok, ktorým bude Rusko čeliť po skončení vojny a zmene režimu, je, čo urobiť s tými, ktorí pre tento režim pracovali. Ak lustrácia – aká masívna a tvrdá by mala byť? Aký mechanizmus by sa mal zvoliť na jej uplatnenie? Ako sa mladé demokracie vyrovnávajú s autoritárskym dedičstvom, vedú lustrácie k demokracii a čo ešte môže Rusko urobiť, aby ukončilo dedičstvo Vladimira Putina?

Ešte v roku 2011 – na vrchole „protestov Bolotnaja“ – sa riaditeľka propagandistického kanála Russia Today Margarita Simonianová obávala, že „v akýchkoľvek slobodných voľbách u nás [v Rusku] zvíťazia fašisti, ktorí vás a mňa s radosťou obesia“. Otázka, ako by mali sotva etablované demokracie komunikovať s elitami zrúteného autoritárskeho režimu, je pre vedcov a politikov skutočne veľmi zaujímavá. Alexej Navaľnyj vo svojom volebnom programe z roku 2018 písal o dôležitosti lustrácie, t. j. zákazu zastávať verejné funkcie tým, ktorí sa podieľajú na porušovaní ľudských práv a slobôd a iných zločinoch ruského režimu.

Simonianová to príliš dramatizuje. V skutočnosti si vznikajúce demokracie vo väčšine prípadov nemôžu dovoliť nielen vešať na stĺpy prisluhovačov autokratov, ale dokonca ani hľadať spravodlivé súdne tresty pre tých, ktorí sa podieľali na mučení a masových zmiznutiach opozičných občanov.

Niekedy sa samotná diskusia o zločinoch autoritárskej éry začína až desaťročia po prechode k demokracii. Napriek tomu, ak sa jedného dňa v Rusku dostanú k moci liberálne sily, bude potrebné kriticky analyzovať nedávnu históriu krajiny a vinníkov potrestať alebo im odpustiť. Pozrime sa, aké nástroje môže mladá demokracia použiť na prekonanie autoritárskej minulosti, a porozprávajme sa o ich účinnosti.

Čo sú to lustrácie?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Komentáre

Teraz najčítanejšie