Denník N

Odsúdili už viac ako 40 zločincov z éry Smeru. Nie sú len spolupracujúci obvinení, nedostali iba podmienky

Bývalý špeciálny prokurátor, vedenie finančnej správy, policajní funkcionári, ale aj radoví policajti či sudkyňa a vysokopostavení štátni úradníci. Pestrý zoznam odsúdených páchateľov prevažne korupčných trestných činov z éry Smeru.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Roky využívali „systém našich ľudí“, ktorý na Slovensku neformálne fungoval. Až keď ich obvinili a prípadne skončili vo väzbe, začali s políciou spolupracovať a pomohli tak odkrývať korupčnú chobotnicu. Vďaka tomu bolo možné si počas druhej a tretej vlády Smeru (2012 – 2016) kúpiť beztrestnosť či rozsudok na súdoch.

Ľudovít Makó, Bernard Slobodník, František Imrecze, Boris Beňa či Vladimír Sklenka sú najznámejší spolupracujúci obvinení, ktorí začali usvedčovať celú korupčnú chobotnicu v polícii, tajnej službe, ale aj na súdoch. Viacerých už súdy odsúdili, pričom nie všetci vyviazli s podmienkou. Vďaka nim svoj trest spoznali aj mnohí iní. Odsúdená je už štyridsiatka zločincov. Ďalší sa priznávajú, no na verdikty ešte čakajú.

Denník N zosumarizoval najznámejšie prípady, v ktorých už súdy rozhodli. Vychádzali sme pritom z verejne dostupných zdrojov, mediálnych výstupov. Zoznam napriek tomu nemusí byť úplný a zrejme ani nie je konečný.

Polícia, SIS a špeciálny prokurátor

1. Dušan Kováčik

Bývalý špeciálny prokurátor si vo väzení odpykáva osemročný trest za korupciu aj prezradenie utajovanej skutočnosti. Okrem toho ho v máji 2022 odsúdil Najvyšší súd aj na peňažný trest 100-tisíc eur. Po prvý raz v histórii Slovenska sa stalo, že vysokopostavený funkcionár z prostredia orgánov činných v trestnom konaní skončil za mrežami. Kľúčové pre odsúdenie Kováčika

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Adam Valček je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Bödörovci

Kauza Mýtnik

Kauzy Búrka a Víchrica

Korupcia na žilinských súdoch

Ladislav Bašternák

Marian Kočner

Smer

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie