Denník N

Odsúdili už viac ako 40 zločincov z éry Smeru. Nie sú len spolupracujúci obvinení, nedostali iba podmienky

Bývalý špeciálny prokurátor, vedenie finančnej správy, policajní funkcionári, ale aj radoví policajti či sudkyňa a vysokopostavení štátni úradníci. Pestrý zoznam odsúdených páchateľov prevažne korupčných trestných činov z éry Smeru.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Roky využívali „systém našich ľudí“, ktorý na Slovensku neformálne fungoval. Až keď ich obvinili a prípadne skončili vo väzbe, začali s políciou spolupracovať a pomohli tak odkrývať korupčnú chobotnicu. Vďaka tomu bolo možné si počas druhej a tretej vlády Smeru (2012 – 2016) kúpiť beztrestnosť či rozsudok na súdoch.

Ľudovít Makó, Bernard Slobodník, František Imrecze, Boris Beňa či Vladimír Sklenka sú najznámejší spolupracujúci obvinení, ktorí začali usvedčovať celú korupčnú chobotnicu v polícii, tajnej službe, ale aj na súdoch. Viacerých už súdy odsúdili, pričom nie všetci vyviazli s podmienkou. Vďaka nim svoj trest spoznali aj mnohí iní. Odsúdená je už štyridsiatka zločincov. Ďalší sa priznávajú, no na verdikty ešte čakajú.

Denník N zosumarizoval najznámejšie prípady, v ktorých už súdy rozhodli. Vychádzali sme pritom z verejne dostupných zdrojov, mediálnych výstupov. Zoznam napriek tomu nemusí byť úplný a zrejme ani nie je konečný.

Polícia, SIS a špeciálny prokurátor

1. Dušan Kováčik

Bývalý špeciálny prokurátor si vo väzení odpykáva osemročný trest za korupciu aj prezradenie utajovanej skutočnosti. Okrem toho ho v máji 2022 odsúdil Najvyšší súd aj na peňažný trest 100-tisíc eur. Po prvý raz v histórii Slovenska sa stalo, že vysokopostavený funkcionár z prostredia orgánov činných v trestnom konaní skončil za mrežami. Kľúčové pre odsúdenie Kováčika

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bödörovci

Kauza Mýtnik

Kauzy Búrka a Víchrica

Korupcia na žilinských súdoch

Ladislav Bašternák

Marian Kočner

Smer

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie