Denník N

Snažia sa vyvlastniť a obnoviť slávny Machnáč: Keby štát robil to, čo má, nemuseli by sme to robiť my

Martin Zaiček a Bohunka Koklesová. Foto N - Vladimír Šimíček
Martin Zaiček a Bohunka Koklesová. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pred dvoma rokmi sa začal prvý proces o vyvlastnenie kultúrnej pamiatky vo verejnom záujme. Ide o dlhodobo chátrajúci liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, ktorý je vzácnou funkcionalistickou pamiatkou.

Okresný úrad v Trenčíne na jar konanie zastavil, ako odvolací orgán sa s tým stotožnil aj novovzniknutý Úrad pre územné plánovanie a výstavbu. Podľa generálnej prokuratúry však boli rozhodnutia oboch orgánov nezákonné. V proteste, ktorý prokuratúra vydala, žiada o ich zrušenie.

„Nevzdáme sa,“ hovoria Bohunka Koklesová a Martin Zaiček zo Spoločnosti Jaromíra Krejcara, ktorá chce Machnáč zachrániť a sprístupniť verejnosti s viacerými funkciami vrátane ubytovania a vedecko-výskumného centra modernej architektúry. „Neskončíme, kým ten dom nebude obnovený.“

V rozhovore sa dozviete:

  • čo znamená protest generálnej prokuratúry a ako zasiahne do procesu;
  • ako prebiehalo vyvlastnenie na Okresnom úrade v Trenčíne;
  • akú sumu majitelia Machnáča odmietli, keď sa neziskovka snažila o dohodu;
  • prečo iniciátori vyvlastnenia apelujú na pamiatkarov, aby konali.

Očakávali ste, že generálna prokuratúra zasiahne do vyvlastňovacieho konania?

Martin Zaiček: Vôbec. O proteste som sa dozvedel z médií. Bol som z toho v prvom momente úprimne dojatý. Nečakal som, že by sa za nás takto verejne mohla postaviť takáto inštitúcia.

Bohunka Koklesová: Nevieme, kto na náš prípad generálnu prokuratúru upozornil, my sme to neboli. Prokuratúra však má dohliadať na priebeh konaní a má aj možnosť sama iniciatívne zasiahnuť, čo sa teraz stalo. Vyvlastnenie kultúrnej pamiatky vo verejnom záujme je v našom prostredí priekopnícka vec, takže zrejme prípad sledovali alebo to urobila nejaká inštitúcia.

Čo to pre vás a pre samotný proces znamená?

Martin Zaiček: Kľúčové je pre nás najmä to, že generálna prokuratúra dala za pravdu nášmu výkladu toho, čo sa stalo, keď okresný úrad a potom aj Úrad pre územné plánovanie a výstavbu zastavili konanie o vyvlastnení. Generálna prokuratúra povedala, že došlo k porušeniu zákona a že to voči nám nebolo spravodlivé. Nepríjemné je na tom najmä to, že už to nie je iba proces o vyvlastnenie, v ktorom stojíme oproti vlastníkovi, ktorý je pre nás stále neviditeľný, ale je tu aj konfrontácia so samotným konaním úradu, ktoré nebolo v poriadku.

Budova liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach v 30. rokoch 20. storočia. Foto – Archív SJK

Liečebný dom Machnáč

Poslední kúpeľní hostia boli v Machnáči v Trenčianskych Tepliciach v roku 2002. Ešte pár rokov po zatvorení mal liečebný dom správcu, ale potom začal rýchlo degradovať. Dnes je v havarijnom stave. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, jednu z najvzácnejších funkcionalistických budov na Slovensku.

Majiteľ Machnáča je de facto neznámy. Do roku 2008 vlastnili budovu Kúpele Trenčianske Teplice, ktoré v priebehu ďalších rokov ovládol Zoroslav Kollár. Odvtedy zmenil Machnáč majiteľa päťkrát, zväčša išlo o schránkové firmy. Tou aktuálnou je Keorlen Trade so sídlom v Uherskom Hradišti.

Odborníci a odborníčky, ktorí a ktoré dlhodobo sledovali zúfalý stav budovy, založili neziskovú organizáciu Spoločnosť Jaromíra Krejcara. Jej názov nesie meno architekta, ktorý budovu v 30. rokoch 20. storočia navrhol. V septembri 2021 podali návrh na vyvlastnenie Machnáča vo verejnom záujme. Pamiatku chcú za primeranú odplatu získať, obnoviť a sprístupniť verejnosti s viacerými funkciami vrátane ubytovania a vedecko-výskumného centra modernej architektúry.

Z rozhodnutia Okresného úradu Trenčín o zastavení konania vyplýva, že úrad vás žiadal doložiť aktualizovaný znalecký posudok a vy ste to neurobili. Prečo?

Martin Zaiček: Lebo to bola

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Liečebný dom Machnáč

Rozhovory

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie