Denník N

Vzťahov s nimi sa vzdal aj Orbán. Čoraz extrémistickejšia AfD má pritom v Nemecku rekordnú podporu

Jeden z plagátov, ktoré AfD používala pred poslednými eurovoľbami. Je na ňom maľba s názvom Trh s otrokmi. Dopĺňa ju heslo "Aby sa z Európy nestala Eurábia". Foto - TASR/AP
Jeden z plagátov, ktoré AfD používala pred poslednými eurovoľbami. Je na ňom maľba s názvom Trh s otrokmi. Dopĺňa ju heslo „Aby sa z Európy nestala Eurábia“. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píšu Loveday Morrisová a Kate Bradyová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Europoslanec z krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko Maximilian Krah neverí, že zjemnenie rétoriky by strane mohlo strane priniesť viac centristických voličov. Práve Krah bude v roku 2024 lídrom strany v eurovoľbách.

Pochádza z krídla strany, ktoré analytici nazývajú etno-nacionalistickým. Mesiac LGBTI+ komunity (Pride Month – pozn. red.) označil za „nechutnosť“, je zástancom deportácií imigrantov a svoje prejavy dopĺňa narážkami na konšpiračné teórie o nadvláde bielej rasy.

„Ujasnili sme si v otázkach, čo chceme a čo si myslíme,“ hovorí Krah, 46-ročná vychádzajúca hviezda strany známej pod nemeckou skratkou AfD (Alternative für Deutschland – pozn. red.). „Máme viac trumpovský štýl komunikácie.“

Odborníci na krajnú pravicu tvrdia, že Krahovo nedávne zvolenie za lídra kandidátky v blížiacich sa eurovoľbách je znakom silnejúcej radikalizácie AfD.

A hoci sa strana stáva čoraz menej prijateľným partnerom aj pre niektorých najradikálnejších európskych pravicových populistov, v nemeckých prieskumoch volebných preferencií dosahuje rekordné čísla.

V posledných mesiacoch AfD prudko narástla a stala sa druhou najsilnejšou politickou silou po opozičných Kresťanských demokratoch. Má podporu zhruba 21 percent voličov, čím prevyšuje všetkých členov súčasnej liberálnej vládnej koalície.

Vzostup AfD sa pripisuje sčasti kríze v oblasti životných nákladov a strachu z imigrácie. V Nemecku – krajine, ktorá si stále pamätá svoju nacistickú minulosť – to zároveň vyvolalo hlboké sebaspytovanie.

Pre konzervatívnych Kresťanských demokratov, ktorí vedú v prieskumoch, predstavuje silnejúce pokušenie spolupracovať s AfD existenčnú dilemu.

Má osem detí a Nemcom radí, ako randiť

AfD prechádza procesom „postupujúcej radikalizácie“ a je „veľmi, veľmi na kraji pravicového spektra“ v porovnaní s inými krajne pravicovými stranami v Európe, hovorí nemecký politológ Wolfgang Merkel. „Zvláštne je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Olaf Scholz

Svet

Teraz najčítanejšie