Denník N

Dnipro-1 založili bývalí vojaci, keď Rusi zaútočili na Krym. Do Trnavy prišli v zlej forme a s novým trénerom

Futbalisti Dnipro-1. Foto - TASR
Futbalisti Dnipro-1. Foto – TASR

Spartak Trnava hrá dnes od 18:30 hod. prvý zápas play-off Európskej konferenčnej ligy proti ukrajinskému tímu Dnipro-1.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Futbalisti Spartaka Trnava predviedli minulý týždeň na domácom štadióne v súboji s poľským Lechom Poznaň veľmi dobrý výkon a po výhre 3:1 postúpili do play-off Európskej konferenčnej ligy (v súčte oboch zápasov 4:3).

Poslednou prekážkou, ktorá teraz stojí Trnave v ceste za účasťou v skupinovej časti Európskej konferenčnej ligy, je Dnipro-1, ktoré má za sebou veľmi zaujímavý príbeh.

Klub vznikol len v roku 2015, keď prevzal infraštruktúru po FC Dnipro. Tím sa následne za veľmi krátky čas dokázal prebojovať až do najvyššej ukrajinskej futbalovej súťaže – Premier League.

„Klub založili bývalí vojaci, ktorí ho pomenovali podľa ukrajinského vojenského bataliónu Dnipro-1. Ten vznikol v roku 2014, keď Rusko zaútočilo na Doneck a Krym. Čestný prezident klubu Jurij Bereza v súčasnosti bojuje v prvej línii rovnako ako v roku 2014,“ vysvetľuje pre Denník N hovorca klubu Vadym Tachteryn.

Minulú sezónu si Dnipro-1 zahralo už aj v Európskej konferenčnej lige a v ukrajinskej Premier League dlho bojovalo o titul, no napokon skončilo na druhom mieste päť bodov za prvým Šachtarom Doneck.

Začiatok tejto sezóny ale priniesol v ukrajinskom tíme veľké sklamanie. Zo siedmich zápasov vyhralo Dnipro-1 iba jediný, a to ešte v prvom kole novej sezóny ukrajinskej Premier League proti tímu Polissia, ktorý v minulom ročníku pôsobil v druhej najvyššej ukrajinskej lige.

Zlý vstup do novej sezóny sa odrazil aj na výsledkoch v pohárovej Európe. Dnipro-1 najprv vypadlo v druhom predkole kvalifikácie Ligy majstrov s gréckym Panathinaikosom a následne nestačilo ani v treťom predkole Európskej ligy na Sláviu Praha.

Cez víkend navyše prišla nečakaná prehra v domácej lige s Obolonom Kyjiv, po ktorej odstúpil hlavný tréner Oleksandr Kučer aj so svojím realizačným tímom.

„Chcem sa všetkým poďakovať. Odstupujem spolu so svojím trénerským štábom a beriem na seba vinu za výsledky z posledných týždňov,“ cituje Kučera oficiálna stránka Dnipro-1.

Počas dnešného zápasu v Trnave bude na lavičke ukrajinského tímu tréner brankárov Valerij Gorodov. Tréner domácich Michal Gašparík však na predzápasovej tlačovej konferencii upozornil na veľké kvality Dnipra-1.

„Všetci vieme, že nás čaká veľmi ťažký zápas. Na niektorých postoch má Dnipro ešte lepších hráčov, ako mal Lech. Favoritom nie sme. Oni majú fantastickú stredovú formáciu. V tomto sa mi zdajú silnejší ako Lech. Kľúč k úspechu bude, aby sme hráčov z ich stredovej formácie nepustili do hry, lebo inak budeme veľmi veľa behať bez lopty.“

Hráme vďaka armáde

Vojna na Ukrajine, prirodzene, ovplyvňuje aj tamojšie futbalové kluby. Výnimkou nie je ani tím Dnipro-1, ktorý sa po začiatku ruskej invázie musel presunúť z Dnipra do vyše tisíc kilometrov vzdialeného Užhorodu v blízkosti slovensko-ukrajinských hraníc.

„Začali sme už druhú sezónu počas vojny. Nanešťastie sme si museli na takéto podmienky zvyknúť. Na začiatku nikto nerozumel tomu, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska konferenčná liga

Futbal

Vojna na Ukrajine

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie