Denník N

Slovensku unikajú milióny eur a rozvoj. Ako vyťažiť viac z členstva v medzinárodných vedeckých inštitúciách?

Ilustračné foto – Julia Koblitz/unsplash.com
Ilustračné foto – Julia Koblitz/unsplash.com

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[25 rozhovorov o slovenskej vede v knižnej podobe – to je novinka Ako chutí tarantula? reportérky Zuzany Vitkovej.]

  • V rezorte školstva neexistuje oddelenie špeciálne zamerané na manažovanie účasti v medzinárodných vedeckých inštitúciách. 
  • O prestížnych zákazkách tak slovenské firmy často nevedia, chýba im propagácia alebo účasť na workshopoch a konferenciách.
  • Denník N skúmal, aké hodnoty nám prináša účasť v CERN-e alebo Európskej vesmírnej agentúre, čo sa robí pre zviditeľnenie Slovenska a ako viac vyťažiť z členstva v medzinárodných inštitúciách.

Slovensko nedokáže naplno využiť potenciál členstva v medzinárodných vedeckých inštitúciách, vraví teoretický fyzik Fedor Šimkovic z Univerzity Komenského v Bratislave. „Pripravujeme sa tak o ďalší rozvoj,“ vraví vedec.

Naša krajina je členom zhruba 25 medzinárodných vedeckých inštitúcií a niekoľkých ďalších výskumných infraštruktúr.

Nie je to zadarmo, ale za zhruba 15 miliónov eur ročne môžu slovenskí vedci a vedkyne pracovať na najväčšom laseri či najväčšom urýchľovači na svete a firmy môžu súťažiť o prestížne zákazky. No v mnohých prípadoch o nich slovenské podniky vôbec nevedia.

Prečo tento stav existuje, ako ho zmeniť k lepšiemu a čo nám prináša členstvo v CERN-e alebo v Európskej vesmírnej agentúre (ESA)?

Investície do vedy a výskumu sa oplatia

Ak krajina investuje do vedy a výskumu, bohatne. „Neexistuje žiadna iná oblasť, kde by bol koeficient návratnosti väčší ako vo vede a výskume,“ vraví Robert Ševčík, generálny riaditeľ sekcie vedy a techniky ministerstva školstva.

Koeficient návratnosti vyjadruje pomer medzi investíciami a príjmami. Ak je menší ako 1, štát investuje viac, ako dostáva. Ak je koeficient vyšší ako 1, príjem je vyšší ako vložená investícia.

„Tabuľková hodnota koeficientu návratnosti pre základný a aplikovaný výskum je 2,2,“ vraví Ševčík. To znamená, že investícia vo výške milión eur znamená príjem 2,2 milióna eur – napríklad vo forme zákaziek.

Sú špecifické odvetvia, napríklad vesmírny výskum, kde je návratnosť až 5-násobná, podľa Ševčíka môže byť až 10-násobná. „Návratnosť vo vede je na úrovni niekoľko sto percent,“ dodáva úradník.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

CERN

Školstvo

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie