Denník N

Rozísť sa alebo zostať spolu? Odborníci radia, ako na ťažké rozhodnutia vo vzťahoch

Ilustrácia - M. O. s Midjourney
Ilustrácia – M. O. s Midjourney

Píše psychologička Yael Schonbrunová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Ako párová terapeutka vídavam mnoho ľudí zápasiť s náročnými problémami, o ktorých je ťažké hovoriť. Ako povedať partnerovi, že sa k nemu nechcete nasťahovať? Mali by ste priznať románik?

Takmer v každom vzťahu existuje problém, ktorý niekoho čoraz viac hnevá. Môže to byť niečo dôležité, napríklad ubúdajúci sexuálny život, ale aj drobnosť, ako to, že partner nikdy nevymení minutý kotúč toaletného papiera za nový.

V každom z týchto prípadov môže človek uviaznuť v neistote – nie je šťastný, ale nevie, čo s tým. A práve to patrí k najčastejším dôvodom, prečo ľudia vyhľadajú párovú terapiu.

Neschopnosť rozhodnúť sa však nie je problémom vzťahu, ale človeka. Výskum ukazuje, že naše mozgy uprednostňujú súčasný stav pred neistou budúcnosťou.

Čeliť bolestivému alebo desivému rozhodnutiu v súvislosti so vzťahom je veľmi stresujúce, čo môže rozhodovanie ešte sťažiť.

„Keď sme vystresovaní, rozhodujeme sa v stave zosilnených emócií. A z toho, ako funguje náš mozog, vyplýva, že keď sú naše emócie zosilnené, naše kognitívne schopnosti sú oslabené,“ hovorí Abby Davissonová, autorka knihy Money and Love (v preklade Peniaze a láska – pozn. red.).

Vzťahy zvyknú byť oblasťou, v ktorej musíme robiť dôležité a stresujúce rozhodnutia vtedy, keď nemáme jasnú myseľ.

Na to, aby sme sa vyhli chybným rozhodovacím návykom a predsudkom, na ktoré sme všetci náchylní, existuje niekoľko vedeckých aj terapeutických nástrojov.

Tu je niekoľko stratégií, ktoré môžete vyskúšať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie