Denník N

Takto z teba nikdy nebude veľký hráč! rozplakal ho Ferguson. Ako sa ním Ronaldo v United neskôr stal

Foto – TASR/AP, grafika N – P. K.
Foto – TASR/AP, grafika N – P. K.

Oba Ronaldove odchody z Manchestru United boli dramatické.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Seriál o Cristianovi Ronaldovi

Denník N pripravil 8-dielny seriál o Ronaldovi, ktorý 8. septembra odohrá s portugalskou reprezentáciou zápas proti Slovensku na Národnom futbalovom štadióne v rámci kvalifikácie na Euro 2024.

Občas sa na futbalovej scéne udeje taká vec. Určitý hráč je ako stvorený pre daný klub. Takých príbehov nie je veľa, ale jeden medzi ne určite patrí.

Cristiano Ronaldo zanechal v Manchestri United hlbokú stopu. Prežil debut ako zo sna a tí, ktorí ho videli, dodnes vravia, že okamžite vedeli, že v Manchestri z neho vyrastie hviezda. Portugalský reprezentant to však nemal na Old Trafforde vždy jednoduché. To, z čoho sa napokon stala výnimočná spolupráca, sa netvorilo ľahko.

A aký krásny bol Ronaldov príbeh v Manchestri United na začiatku, taký škaredý mal koniec počas jeho druhého pôsobenia v klube.

Ronaldo má na otázku, ktorý tréner najviac ovplyvnil jeho futbalovú kariéru, a teda aj celý život, jednoznačnú odpoveď. Bol to Alex Ferguson, škótsky tréner, ktorý Ronalda objavil pre svetový futbal a priviedol ho do Manchestru United.

Ľahko sa pritom mohlo stať, že by Ronaldo do Manchestru nešiel. V čase, keď ako tínedžer začínal ukazovať svoj obrovský talent v rodnom Portugalsku, ho totiž okrem konkurenčného Arsenalu chceli aj iné známe európske kluby, napríklad FC Liverpool či FC Barcelona.

Ronaldo sa však rozhodol pre Manchester a kľúčovú úlohu v tom zohral Ferguson a jeden priateľský zápas proti Sportingu Lisabon v auguste 2003.

V texte sa dočítate:

  • ako Alex Ferguson pritiahol Cristiana Ronalda do Manchestru United;
  • čo Ronalda rozplakalo;
  • prečo naňho v Anglicku jedno obdobie pískali;
  • prečo sa po dvanástich rokoch vrátil na Old Trafford;
  • ako neslávne prestúpil do Saudskej Arábie.

Hráči žiadali Fergusona, aby ho získal

Ronaldo bol v drese Sportingu najlepším hráčom zápasu. Síce neskóroval, ale po jeho akciách padli dva góly. A najmä krajní obrancovia John O’Shea, ktorý ho v prvom polčase bránil na pravom kraji, a menej známy David Bellion, ktorý prišiel na rad, keď sa Ronaldo v druhom polčase presunul z ľavého na pravé krídlo, boli z 18-ročného Portugalčana zúfalí.

„Predviedol neuveriteľný výkon. Tento neznámy mladý chalan nás celý čas ničil. Pred zápasom sme o ňom nevedeli nič, po zápase ho už poznal každý,“ spomínal bývalý stopér Manchestru Mikaël Silvestre.

Keď po zápase Ferguson prišiel za Ronaldom, sedel so svojím agentom Jorgem Mendesom v malej miestnosti.

Sebavedomý a večne úprimný Ferguson vtedy Ronaldovi na rovinu povedal, čo si o ňom myslí. Na druhý deň sa Portugalčan ocitol spolu s rodinou a agentom v súkromnom lietadle na ceste do Manchestru.

„Nebudeš hrať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cristiano Ronaldo

Futbal

Premier League

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie