Denník N

Krutosť Saudov opäť šokovala svet. Strieľajú na migrantov, ale Západ tohto spojenca potrebuje

Muhammad bin Salmán. Foto - TASR/AP
Muhammad bin Salmán. Foto – TASR/AP

Saudskoarabskí pohraničníci postrieľali stovky etiópskych utečencov. Korunný princ bin Salmán je však na Západe stále vítaný.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

O dodržiavaní ľudských správ v saudskoarabskej diktatúre si na Západe nikdy nerobili ilúzie. Ropná veľmoc, ovládaná rodinným klanom Saudov, sa dlhodobo umiestňuje na konci rebríčkov slobody slova, médií či všeobecne dodržiavania základných ľudských práv svojich obyvateľov.

No správa o tom, ako saudskoarabskí pohraničníci bez váhania strieľali na afrických migrantov, šokovala aj mnohé mimovládky.

Pohraničná stráž v Saudskej Arábii podľa Human Rights Watch pravidelne strieľala na afrických migrantov, ktorí sa snažili dostať do kráľovstva z Jemenu, pričom za posledných 15 mesiacov zabila stovky mužov, žien a detí, uviedla HRW v správe.

Ak by sa potvrdilo, že to robili dokonca s požehnaním vlády v Rijáde, mohli by sa tým zaoberať aj medzinárodné súdy vzhľadom na to, že išlo systematický zločin proti ľudskosti.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Migrácia

Svet

Teraz najčítanejšie