Denník N

Prieskum: Nerozhodnutí sú skôr demokrati než antidemokrati, veľký problém majú SaS a Sme rodina

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čo ukazujú dáta o nerozhodnutých:

  • aký podiel voličov ešte nemá jasno v tom, či a ako budú voliť;
  • že SaS výrazne ubudlo rozhodnutých voličov a že veľká časť voličov Sme rodina možno ani nepríde voliť;
  • že väčšie presuny voličov sa dajú čakať medzi prozápadnými stranami.

Keď v roku 2020 vyhral parlamentné voľby Igor Matovič, na poslednú chvíľu sa rozhodoval obrovský počet voličov. Päť týždňov pred voľbami malo OĽaNO v prieskumoch okolo 13 percent, nakoniec získalo až 25 percent. Veľký odliv voličov zasa mali v koalícii PS/Spolu a mimo parlamentu sa zrazu ocitlo aj KDH.

Aj teraz o zložení parlamentu a budúcej vláde môžu do značnej miery rozhodnúť tí, ktorí si ešte nie sú istí svojou voľbou. Jednou z najdôležitejších otázok je, koľko je takýchto ľudí a ku komu sa napokon priklonia.

Detailne sme analyzovali dáta z augustového prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N a pýtali sme sa nerozhodnutých aj na to, podľa čoho sa chcú rozhodovať.

Najskôr si povedzme, čo vieme teraz, 37 dní pred voľbami, o náladách voličov: z prieskumov všetkých relevantných agentúr vyplýva, že najväčšiu šancu vyhrať voľby má Smer, za ním nasleduje s odstupom niekoľkých percent Progresívne Slovensko. Nateraz majú istotu parlamentu už len Hlas a Republika. A okolo hranice zvoliteľnosti sú koalícia OĽaNO, KÚ, Za ľudí a strany Sme rodina, SaS, KDH aj SNS.

Kto má presvedčených voličov a koho voliči možno ani neprídu voliť

Hlavné zistenie je, že skupina nerozhodnutých je veľká – a zároveň to nie je uzavretá množina. Hlbší pohľad na dáta ukazuje napríklad veľké problémy Sme rodina Borisa Kollára a aj SaS Richarda Sulíka.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prieskumy preferencií

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie