Denník N

Rok 1968 ukázal dôležité rozdiely medzi Slovákmi a Čechmi

Alexander Dubček (vpravo) s Gustávom Husákom. Foto - TASR
Alexander Dubček (vpravo) s Gustávom Husákom. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Polookrúhle výročie 55 rokov od roku 1968 sa pripomína najmä v súvislosti s okupáciou Československa vojskami Varšavskej zmluvy pod vedením Sovietskeho zväzu. V našej pamäti funguje znamienko rovnosti medzi rokom 1968 a okupáciou, niekde za ňou sa nachádza reformný proces a ešte o niekoľko krokov za nimi reálne politické zmeny vo vtedajšom Československu.

Je to logické, trauma okupácie sa nesie niekoľkými generáciami, nehľadiac na vtedajšiu medzinárodnú pozornosť či aktuálnu súvislosť s ruskou agresívnou vojnou proti Ukrajine. Okupácia následne otvorila dvere normalizačnému bezčasiu. To sa v poslednom čase taktiež otvorilo najmä vzhľadom na českú kauzu sudcu Fremra a otázku kariérnych „služobníkov režimu“. To všetko sú momenty, ktoré v našom prostredí stále logicky rezonujú.

Čo však z povedomia a zo spoločenskej pamäti postupne vypadáva, sú niektoré ďalšie politické výsledky roku 1968, ktoré pritom vtedy súviseli so vzťahom Čechov a Slovákov. A je to ďalší významný moment, na ktorý je dobré upozorniť: postupné vytlačenie pojmu „československý“ pojmom „český“ – presne tak ako väčšina Čechov pociťovala spoločný štát. Slovenská či spojitá československá realita sa z našej pamäti vytráca, mizne, nie je…

Aj aktuálna politická situácia Slovenska pritom ukazuje, v akých nespojitých svetoch sa dejiny Čechov a dejiny Slovákov odohrávali a napokon aj odohrávajú.

Skúsme sa preto pozrieť nie na „pražskú“, ale na „bratislavskú“ jar.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

August 1968

História

Komentáre, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie