Denník N

Gajanovej chýbali tri stotiny, aj tak cítila vďaku. Zažívala som panické ataky, o duševnom zdraví musíme vravieť nahlas

Gabriela Gajanová pred rozbehom. Foto - TASR/Jaroslav Novák
Gabriela Gajanová pred rozbehom. Foto – TASR/Jaroslav Novák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na atletickej dráhe svetový šampionát slovenským zástupcom nevyšiel. Šéftréner slovenskej výpravy Radoslav Dubovský pred podujatím v Budapešti veril v dva až tri postupy do semifinále, napokon neprišiel ani jeden.

Viktória Forster na stovke prekážok pokazila prvé metre a Ján Volko v šprintoch na sto aj dvesto metrov nestačil na svetovú konkurenciu.

Najbližšie bola k postupu osemstovkárka Gabriela Gajanová, ktorá zabehla tretí najlepší čas v živote a k postupu jej chýbali tri stotiny sekundy.

Semifinále stratila na posledných desiatich metroch. Práve tam sa pred ňu predklonili súperky z Talianska a Kanady, ktoré sa napokon prebojovali ďalej.

Pre Gajanovú išlo o druhé majstrovstvá sveta, no kým v roku 2019 v katarskej Dauhe prežívala veľké sklamanie, teraz pôsobila vyrovnane a priznala, že sa jej prehra prijíma oveľa ľahšie. A to nielen vďaka zlepšenému výkonu, ale aj preto, čím si prešla v uplynulých dvoch rokoch.

„Otvorene o tom poviem prvýkrát, myslím si, že o duševnom zdraví treba hovoriť nahlas,“ vravela v Budapešti.

Naopak, Ján Volko prežíval sklamanie. V rozbehoch dvestovky dosiahol čas 20,69 s, čo je za očakávaním. „Došli mi sily, nie som spokojný, ťažko k tomu hľadám slová, jednoducho to nebolo dobré.”

Gajanová v cieli. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Vybrala si zahraničie

Gabriela Gajanová ukazovala potenciál už ako tínedžerka; keď mala 18 rokov, na dorasteneckých majstrovstvách Európy získala bronz. Jej hlavnou disciplínou bola osemstovka a viedol ju tréner Pavel Slouka z Martina. Tá paralela bola preto jednoznačná.

Lucia Hrivnák Klocová – atlétka z Martina, tiež zverenkyňa Slouku – má na severe Slovenska svoju nástupkyňu. Hrivnák Klocová je medailistkou z majstrovstiev Európy, na olympiáde bola piata, všetko veľké méty pre mladú atlétku.

Lenže pred sezónou 2021 sa Gajanová vybrala vlastnou cestou a rozhodla sa pokračovať v kariére v zahraničí. Konkrétne vo Švajčiarsku pod vedením trénera Louisa Heyera.

Podobné rozhodnutia v živote športovca vždy nesú aj dávku rizika a pri pohľade zvonka sa mohlo zdať, že rodáčke z Liptovského Mikuláša tento risk nevychádza.

Očakávané výsledkové zlepšenie v roku 2021 neprišlo a osobné rekordy nepriniesla ani sezóna 2022. Vysvetľovalo sa to zdravotnými problémami po prekonaní covidu, Gajanová však v Budapešti prvýkrát priznala, že komplikácie boli podstatne hlbšie.

„Otvorene o tom poviem prvýkrát, minulú aj predminulú sezónu som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Atletika

MS v atletike

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie