Denník N

Nebol by prvý zavraždený Putinov kritik. Prigožinova smrť nám pripomenula, že Rusko je mafiánsky štát

Veľavravné titulky britských novín. Reprofoto N
Veľavravné titulky britských novín. Reprofoto N

Hlavnou verziou pádu lietadla s Prigožinom je atentát. Otázkou zostáva, či išlo o bombu na palube alebo útok z vonku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pomsta sa najlepšie podáva studená, zaznieva v súvislosti s pádom lietadla, v ktorom mal letieť zakladateľ vagnerovcov Jevgenij Prigožin.

Málokto pochybuje o tom, že strmý pád jeho súkromného lietadla Embraer Legacy 600 v ruskej Tverskej oblasti neďaleko prezidentskej rezidencie vo Valdaji bol pomstou za príliš veľké ambície a revoltu, ktorá na jeden deň zosmiešnila Vladimira Putina.

„Neviem, čo sa v skutočnosti stalo, ale neprekvapuje ma to. V Rusku sa nedeje veľa, za čím by nebol Putin,“ vyhlásil americký prezident Joe Biden.

Zodpovedali tomu aj titulky britského bulváru, kde najčastejšie zaznievali slová o Putinovej pomste. Niektorým sa koniec „Putinovho kuchára” zdal ako z mafiánskeho románu Krstný otec.

Aj Inštitút pre štúdium vojny píše, že za incident je „takmer určite zodpovedný“ ruský prezident. Budúcnosť vagnerovcov je podľa analytikov neistá.

Prigožin by pritom nebol prvý. Zoznam kritikov ruského prezidenta, ktorí boli zavraždení, je dlhý. Novinkou by bol spôsob – útokom na lietadlo.

Na mieste už našli Prigožinov telefón

To je aj najčastejšie rozoberanou verziou príčiny nešťastia.

Zverejnené dáta z webu Flightradar24 ukazujú, že lietadlo s vagnerovcami letelo až do posledných 30 sekúnd pred haváriou normálne, potom však začalo strmo klesať.

„Nech už sa stalo čokoľvek, stalo sa to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie