Denník N

Ako môžu vyzerať prichádzajúce zlaté časy Bratislavy

Premeny Bratislavy: obnovená fontána Družba, Kácečko na streche Priora, obnovená Slovenská národná galéria a vizualizácia Plató Staromestská. Foto N – Tomáš Benedikovič, Bratislava a MIB
Premeny Bratislavy: obnovená fontána Družba, Kácečko na streche Priora, obnovená Slovenská národná galéria a vizualizácia Plató Staromestská. Foto N – Tomáš Benedikovič, Bratislava a MIB

Čo sa musí zmeniť, aby mohli byť Bratislavčania na svoje mesto hrdí ako Pražania, a ako môže naše hlavné mesto zažiariť, aj keď je neďaleko Viedeň a Budapešť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pre každé mesto by bolo ťažké susediť s Viedňou, ktorá sa pravidelne umiestňuje na popredných priečkach rebríčkov najlepších miest na život na svete. A aj keď je to nespravodlivé, Bratislava musí čeliť aj porovnávaniu s Prahou, s ktorou bola ešte pred tridsiatimi rokmi spolu v jednom štáte.

Bratislavčania nemajú k svojmu mestu taký vzťah ako Pražania, ktorí rad za radom rekonštruujú paláce reprezentujúce štátnu správu a národnú hrdosť. Bratislavčania nevidia v takej miere, že by sa ich dane zhmotňovali v meste, na ktoré môžu byť hrdí.

Keďže už šesť rokov bývam v Prahe, ale zároveň som veľmi často aj v Bratislave, nevyhnem sa porovnávaniu ani ja. Vidím veľmi veľa podobností. A jeden zásadný rozdiel.

Kde sa Praha a Bratislava prelínajú

Prvé roky života v Prahe ma prekvapovalo, v akom zlom stave sú niektoré kľúčové verejné priestory mesta – a že aj napriek tomu Praha ako taká neprestávala byť vnímaná ako krásna.

Naopak, veľmi podobné problémové miesta Bratislavy ju akoby definujú. Problémy sú pritom podobné, odlišná je len mierka príslušná mestu. Pozrime sa na to konkrétne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Developeri v Bratislave

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie