Denník N

O páde Putinovho režimu sa nerozhodne v Rusku. Historik vysvetľuje, čo sa oplatí sledovať po Prigožinovi

Ilustrácia - Shooty
Ilustrácia – Shooty

Režim sa zbavil Prigožina ako v mafiánskom filme. „Najskôr predstieral odpustenie, priblížil sa, uspal ostražitosť a napokon zabil,“ hovorí ruský historik Sergej Lukaševskij. Podľa neho bude veľmi zaujímavé sledovať, ako ho pochovajú.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Navonok sa autorita Vladimira Putina po konci Jevgenija Prigožina posilní, myslí si ruský historik Sergej Lukaševskij. Jeho režim si však narobil nové problémy, ktoré bude ťažké kontrolovať.

O osude ruského prezidenta podľa Lukaševského nerozhodnú domáce problémy, ale vonkajšie faktory, ako je cena ropy, bojaschopnosť Ukrajiny či pozícia Číny a jednota Západu.

Ako ho pochovajú? Potichu či hrdinsky? 

„Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako pochovajú Jevgenija Prigožina a zakladateľa vagnerovcov Dmitrija Utkina,“ hovorí ruský historik Sergej Lukaševskij. Či to bude v tichosti, alebo s poctami.

„Veď obaja sú ‚hrdinovia Ruska‘,“ hovorí šéf v Rusku zakázaného Sacharovovho centra. Obe možnosti pritom podľa neho majú svoje za a proti.

„Hrdinský“ pohreb by znamenal, že Putinov režim

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Jevgenij Prigožin

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie