Denník N

Prokurátor Šanta: Nepanikárme. Je absurdné, že by mal ísť Kočner na slobodu

Ján Šanta. Foto N - Vladimír Šimíček
Ján Šanta. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prokurátorom je Ján Šanta vyše tridsať rokov a hovorí, že na prokuratúre sa zaňho nikdy neriadili termínom parlamentných volieb a ani tomu neprispôsobovali vyšetrovania. Hovorí, že policajné akcie všeobecne nevníma ako pokusy o prevrat.

Aktuálne sa podieľal na tvorbe seriálu TV Joj Prokurátorka.

V rozhovore sa dočítate aj o tom:

  • či je možné vymeniť špeciálneho prokurátora tak, ako to hovorí Robert Fico;
  • čo by sa stalo, ak by nová vláda chcela zrušiť Špecializovaný trestný súd;
  • či má Marián Kočner šancu sa dostať na slobodu;
  • a či v seriáli budú aj Marián Kočner a Ladislav Bašternák, ktorých prípady dozoroval.

Po obvinení riaditeľa SIS, jeho predchodcu či šéfa NBÚ hovorí predseda Smeru Robert Fico o prevrate v krajine. Ako akciu Rozuzlenie vnímate vy?

K tomu naozaj nič nemôžem povedať, pretože o tejto akcii viem len z médií. Nemám k nej žiadne bližšie informácie.

A nie ako prokurátor, ale ako občan tejto krajiny máte pocit, že ide o prevrat?

Ako občan tejto krajiny vo všeobecnosti nevnímam žiadne policajné akcie ako prevrat. Ak sa na základe dôkazov a za participácie polície, prokuratúry a sudcov pre prípravné konanie vykonávajú určité úkony, vedie sa trestné stíhanie, a je tu vzájomná kontrola týchto subjektov, potom to nevnímam inak ako legálne trestné stíhanie.

Je načasovanie takejto akcie krátko pred voľbami vhodné? Riadi sa polícia či vy na špeciálnej prokuratúre termínom volieb?

Nikdy v živote som nepocítil vo vlastnej praxi, aby niekto v mojom okolí, či dokonca vo veciach, ktoré som dozoroval, takto zmýšľal.

Táto otázka súvisí aj s akciou Ezechiel 7, v rámci ktorej bol obvinený bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý kandiduje vo voľbách – a tak Smer využil túto akciu na tvrdenie, že ide o útok na opozíciu. Ste prokurátor a vidíte do práce polície. Koná NAKA či policajný prezident na politickú objednávku?

Osobne som takúto rétoriku v ostatných rokoch vždy vylučoval a nemal som najmenšiu vedomosť o takýchto možných motívoch. Dnes je doba taká exponovaná, že nech sa urobia takéto úkony kedykoľvek a voči komukoľvek, vždy tu povstane druhá dotknutá strana a bude to spochybňovať.

Pracuje sa vám ťažšie? Cítite, že ste pod drobnohľadom?

Určite áno.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Dušan Kováčik

Marian Kočner

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie