Denník N

Keď boli Topoľčianky hlavnou dedinou Československa: Ako prezident Masaryk trávil čas vo svojom letnom sídle

Prvý československý prezident Tomáš G. Masaryk na snímke z roku 1928. Foto - TASR
Prvý československý prezident Tomáš G. Masaryk na snímke z roku 1928. Foto – TASR

V topoľčianskom zámku je výstava pripomínajúca desaťročné obdobie, keď tam prezident T. G. Masaryk prijímal slávne návštevy, organizoval koncerty, premietania filmov – a riadil štát.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V utorok 31. júla 1923 patrila takmer celá titulná strana Slovenského denníka jedinej udalosti. Odohrala sa síce v malej obci na juhozápade Slovenska, no jej význam mal dosah na celú krajinu.

V nedeľu 29. júla 1923, len niekoľko minút pred 11. hodinou vošiel na nádražie v Topoľčiankach vlak so salónnym vozňom. V tom vozni sedel prezident republiky T. G. Masaryk, a ako konštatuje článok, „prišiel taký, ako prvý raz: veselý, čulý, o všetko sa zaujímajúci“.

Očakávania od prezidenta, ktorý mal stráviť leto v tamojšom zámku, boli obrovské. Noviny sa nádejali, že je to príležitosť, v ktorej bude môcť prezident „nazrieť do čistej slovenskej duše, aby poznal jej starosti i radosti, túžby i bôle“.

Len málokto však v tom momente mohol tušiť, že do topoľčianskeho zámku sa bude prezident vracať ďalších deväť rokov, nehovoriac o všetkých tých slávnych umelcoch, politikoch a panovníkoch, ktorých tam pritiahne.

Privítanie prezidenta v Topoľčiankach pri slavobráne, 29. júl 1923. Foto – Archiv Národního muzea, fond Hradní fotoarchiv
Prezidenta vítalo množstvo ľudí. Foto – Archiv Národního muzea, fond Hradní fotoarchiv
Pohľad na zámok v Topoľčiankach, 1923. Foto – Archiv Národního muzea, fond Hradní fotoarchiv

Najjagavejší moment v dejinách

Titulná strana Slovenského denníka spred sto rokov je jedným z prvých exponátov, ktoré sa práve dajú vidieť v topoľčianskom zámku. Okrem nej sú tam aj titulky ďalších československých novín a časopisov, no za prezidentom Masarykom prišli do Topoľčianok aj novinári zo svetových médií – amerického New York Times, francúzskeho Le Petit Parisien, londýnskych Morning Post a mnohých ďalších.

„To sa stalo iba raz v dejinách, aby boli Topoľčianky na titulkách svetových médií,“ hovorí Dušan Ondrejka, ktorý nás víta. „Zvyknem hovoriť, že je to preto, lebo vtedy boli Topoľčianky hlavnou dedinou republiky,“ dodáva.

Titulné strany novín sú však iba zlomkom toho, čo sa stalo súčasťou výstavy o Masarykových pobytoch v Topoľčiankach. Prostredníctvom množstva fotografií, dokumentov, umeleckých diel a objektov detailne mapuje desaťročné obdobie, počas ktorého sa zámok stal prezidentovým letným sídlom.

Za výstavou, paradoxne, nestojí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Československo

História

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie