Denník N

Kto alebo čo zabilo Prigožina? 5 scenárov, čo sa mohlo stať s jeho lietadlom

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kľúčový investigatívec projektu Bellingcat Christo Grozev nedávno povedal, že Jevgenij Prigožin buď do šiestich mesiacov zomrie, alebo Rusko čaká druhý prevrat.

Podľa správ, ktoré od stredy prichádzajú z Ruska, mal pravdu. Zatiaľ však zostáva nejasné, kto je za smrť Prigožina zodpovedný. Prinášame päť možných variantov.

1. Technická porucha či chyba pilota

Pri žiadnej havárii lietadla nie je možné z princípu vylúčiť chybu pilota alebo technickú poruchu. Lietadlá majú na účely prípadného vyšetrovania palubné letové zapisovače – typicky jeden na komunikáciu pilotov a druhý na dáta z palubných počítačov.

Ak by Rusko záznamy zverejnilo, mohlo by to do riešenia príčiny havárie vniesť svetlo, ale aj zmätok, pokiaľ by záznamy budili dojem falzifikátov.

Dáta projektu FlightRadar24 z posledných 33 minút letu ukazujú, že pád stroja nastal krátko po tom, čo prestal stúpať a usadil sa v letovej hladine 28-tisíc stôp, teda asi 8,5 kilometra.

FlightRadar vo svojom texte ukazuje ešte ďalší graf – s výškou lietadla nad hladinou mora v poslednej polminúte letu.

Ten naznačuje, že lietadlo vertikálne manévrovalo predtým, než začalo rýchlo strácať výšku. Všimnite si však, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Jevgenij Prigožin

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie