Denník N

Problém autobusového spojenia medzi Rajkou a Bratislavou odhalil spory medzi domácimi a prisťahovalcami

Foto - TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Rajka, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Bratislavy, na maďarskej strane hranice, sa počas uplynulých takmer dvadsiatich rokov stala miestom nezvyčajného pokusu. Tisíce Slovákov sa dobrovoľne podujali na menšinový život v maďarskej obci – takto reagovali na ceny nehnuteľností v Bratislave, ktoré sa pre mnohých stali nedostupnými.

Z maďarskej dediny je tak dnes už mestečko so slovenskou väčšinou, čo pre miestnych nastoľuje množstvo nových otázok. S časťou z nich sa im podarilo popasovať, iné však dodnes vzbudzujú napätie.

Komunálne voľby v Maďarsku, ktoré budú v júni budúceho roka, by mohli pre Rajku predstavovať zlom: po prvý raz môže kandidovať na post starostu osoba, ktorá pochádza z radov prisťahovalcov, a do obecného zastupiteľstva budú tiež kandidovať aj slovenskí občania.

Práve preto sa problém autobusového spojenia Bratislava – Rajka stal už politickou témou a vyniesol na povrch aj iné otázky, ktoré sa počas rokov nahromadili medzi pôvodnými obyvateľmi Rajky a prisťahovalcami.

Nie sú to problémy s etnickým pozadím – hoci aj jazyková bariéra v nich veľakrát zohráva úlohu –, a časť miestnych zdôrazňuje, že v Rajke nie je národnostný konflikt. No zároveň sa v miestnej politike objavili aj slovensko-maďarské spory a maďarskí extrémisti začali huckať proti Slovákom na okolí.

Napunk sa rozprával s viacerými obyvateľmi Rajky, aby zistil, o čom je v skutočnosti kauza linky Bratislava – Rajka a či sa v najbližšom období situácia medzi prisťahovalcami a pôvodnými obyvateľmi môže zhoršiť.

Nehnuteľnosti v Rajke sú ešte stále oveľa lacnejšie ako v susednej Bratislave. Foto – TASR

Linka č. 801

Samospráva v Rajke začala v júli zbierať podpisy za obnovenie autobusovej linky Rajka – Bratislava, ktorá bola zrušená v máji 2021. Petíciu spustili po tom, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Doprava

Doprava v Bratislave

Slovensko

Teraz najčítanejšie