Denník N

Ako fungujú nové diskusie Denníka N a prečo sme ich spustili

Chceme vytvoriť priestor, ktorý je opakom sociálnych sietí. Bez trollov a bez hejtov. S rôznymi názormi, ale s rovnakými faktmi. A s pravidlami, na ktoré sa dá spoľahnúť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Sociálne siete vo svojej dnešnej podobe sa ako priestor na rozumnú debatu neosvedčili.

Prostredie, ktoré dezinformácie a nenávistné prejavy nielen umožňuje, ale aj zosilňuje, odrádza čoraz viac ľudí od toho, aby sa zapájali do diskusie. Aj preto vidíme zmysel v tom, aby sme vytvorili nové miesto na rozoberanie našich článkov, ktoré bude slušné, upratané a moderované.

O tom, ako bude akýkoľvek diskusný priestor vyzerať, či v ňom prevládne slušnosť alebo skončí ako Facebook, rozhodujú predovšetkým tri veci: komunita, pravidlá a design.

Naše nové diskusie k článkom majú preto tieto dôležité vlastnosti, ktoré ich odlišujú od sociálnych sietí a od väčšiny iných diskusií na internete:

1. Komunita: len predplatitelia

Diskutovať v našich diskusiách môžu len predplatitelia Denníka N. Aj reagovať na komentáre (klikať na „ďakujem“) môžu len predplatitelia.

Čítať diskusie môžu všetci.

Poznáme potenciál našich predplatiteľov a chceme, aby mali možnosť prispieť k našim textom svojou odbornosťou, skúsenosťou alebo argumentmi. Vyjadriť vďaku, ale aj vecnú kritiku.

Toto rozhodnutie znamená, že naše diskusie nebudú masová záležitosť, ale udržateľnejší priestor pre užšiu množinu ľudí (aktuálne 68-tisíc predplatiteľov).

Takáto komunita zaručuje názorovú pestrosť, ale zároveň zhodu na základných faktoch. To je v dnešných časoch nesamozrejmé a vytvára to predpoklad na zaujímavejšie diskusie.

2. Pravidlá: dôsledne kontrolované

Väčšina sociálnych sietí alebo diskusných fór má často podrobne rozpracované pravidlá. Znenie pravidiel typicky nebýva problém, ten však býva v tom, ako sú pravidlá vymáhané v praxi.

Preto sme najali moderátora, ktorý má na starosti výhradne naše diskusie. Má možnosť do nich vstúpiť a má v rukách súpravu nástrojov, ktorými vplýva na to, ako diskusie vyzerajú (môže mazať, skrývať, „ďakovať“, odporúčať). Samozrejme, o sporných a diskutabilných prípadoch nerozhoduje jeden človek, ale celý tím odborníkov v redakcii.

Naše pravidlá sú len o niečo prísnejšie, ako je bežné, ale prísni sme najmä v tom, ako dôsledne ich chceme kontrolovať.

Ak sa rozhodnete napísať príspevok do našich diskusií, nesmie sa stať, že vás tam niekto začne napádať v osobnej rovine. Netolerujeme žiadne priame urážky alebo vulgarizmy, ale ani vyrývajúci ostrý jazyk, sarkastický trolling alebo zosmiešňovanie (politici a verejne činné osoby musia zniesť viac, ale aj tam kontrolujeme hranice).

Existuje mnoho iných miest na internete, kde si takéto prejavy vyslúžia potlesk, u nás miesto mať nebudú.

3. Design: len pod skutočnými menami

Pod designom diskusií nemyslíme estetiku, ale najmä rozhodnutia o ich funkcionalite a vlastnostiach, ako sú:

Skutočné mená a diskusné profily

Predplatitelia môžu diskutovať len pod svojimi skutočnými menami. Tie overujeme podobným postupom, ako to dlhodobo robíme u blogerov.

Veríme, že prostredie, v ktorom nebudú žiadne kvetinkové profilové fotky alebo anonymné prezývky, ale len skutočné mená a priezviská, bude pripomínať potrebu poriadku a fungujúcich pravidiel. Dobre vyplnený profil spolu s menom zvyšuje autoritu jednotlivých diskutérov a podporuje atmosféru serióznej debaty.

Vyplniť diskusný profil, ktorý dopĺňa meno a priezvisko, nie je povinné, ale odporúčame to. Môžete v ňom uviesť povolanie alebo oblasť, v ktorej pôsobíte, prípadne organizáciu, s ktorou spolupracujete.

Radenie príspevkov 

Zoraďovanie príspevkov je dôležité a chceme, aby tie najprínosnejšie boli čo najviditeľnejšie. Prednastavené zoraďovanie od „najlepších“ je výsledkom dvoch vstupov:

  • Primárne určuje poradie príspevkov počet „ďakujem“, ktoré získajú od iných čitateľov. Klikať na „ďakujem“ môžu iba predplatitelia, čo takisto vplýva na to, akí ľudia rozhodujú o poradí príspevkov.
  • Moderátori môžu odporúčať vybrané príspevky, ktoré budú na vrchu diskusie.

Je to nástroj, vďaka ktorému môžeme zvýrazňovať príspevky, o ktorých si myslíme, že sú najväčším prínosom pre ostatných čitateľov alebo vhodným spôsobom rámcujú atmosféru v diskusii.

Diskusná otázka

Pri niektorých diskusiách využívame nástroj, pomocou ktorého položíme konkrétnu otázku, ktorou rámcujeme celú debatu a ktorá navádza diskutujúcich na sústredenejšiu diskusiu.

Dôležité detaily

Diskusnému panelu dominuje navrchu krátke zhrnutie pravidiel diskusií, ktoré je výrazne viditeľné bez toho, aby sa bolo treba niekam preklikávať.

Tlačidlo „like“ sme symbolicky premenovali na tlačidlo „ďakujem“. Vnášame tak do priestoru slušnosť a aj týmto spôsobom naznačujeme, že nechceme, aby ľudia táborovo „lajkovali“ názory, s ktorými súhlasia, ale aby klikali na „ďakujem“ najmä pri tých príspevkoch, ktoré považujú za prínosné a užitočné. Aj keby v nich bol názor, s ktorým nesúhlasia.

Aké diskusie sa nám páčia

V diskusii k zaujímavému článku Prečo Slovensko podlieha ruskej propagande? od psychológa Dušana Fábika sa objavilo množstvo doplňujúcich pozorovaní alebo polemických príspevkov od učiteľov, programátorov alebo lekárov. Objavila sa aj veta „Tento text mení moje uvažovanie o tejto téme“, o ktorej sme si predtým mysleli, že v prostredí internetu neexistuje.

Pri rozhovore s ekonómom Jurajom Kotianom sa v diskusii stretli ekonóm, expertka na dane a odvody a dvaja ekonomickí novinári a hľadali odpoveď na to, či sme fiškálne už úplne stratení.

K nášmu textu o festivale Lovestream vytvorili diskutujúci ďalšiu vrstvu vďaka svojej priamej osobnej skúsenosti z festivalu. Cenné je, že mnohí ju rozpísali nielen do jednoduchého hodnotenia, či sa im festival páčil, ale aj čo konkrétne a prečo.

Samozrejme, sme len na začiatku a tie najlepšie diskusie sú preto ešte pred nami. Ešte stále sú vo vývoji, niektoré nástroje dolaďujeme a sú veci, ktoré ešte len chceme vyskúšať.

Ak sa vám na tomto nastavení nových diskusií niečo páči alebo vám niečo prekáža a máte návrh na zlepšenie, nemusíte to písať už len na Facebooku. Môžete to urobiť priamo v diskusii k tomuto článku, budeme vám vďační.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Médiá

Nové na eNku

Kultúra, Slovensko, Svet, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie